Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Fisher bude do Senátu kandidovat v Modřanech, Hilšer na Žižkově

V říjnu letošního roku proběhnou ve 27 volebních obvodech volby do Senátu, volit se bude třetina senátorů (27 z 81 mandátů). Kandidaturu už potvrdili dva neúspěšní uchazeči o funkci prezidenta – Pavel Fisher a Marek Hilšer. Přidá se k nim pravděpodobně i Jiří Drahoš, který již několikrát deklaroval svůj zájem o křeslo senátora, nic ale zatím nepotvrdil.

Lékař Marek Hilšer, kterému se s minimalistickou kampaní a skromnými prostředky podařilo v prezidentských volbách získat téměř půl milionu hlasů plánuje kandidovat ve volebním obvodu Praha – Žižkov. O případné podpoře už jednal s Piráty a TOP 09. „Předem vylučuji jen ANO, SPD a KSČM,“ sdělil Hilšer, o čí podporu nestojí.

Diplomat Pavel Fischer skončil v boji o Hrad na třetím místě, a namísto pokračování v diplomatických službách směřuje svou kariéru taktéž do kruhů politických. Kandidovat do Senátu bude v Praze – Modřanech. Podporu hledá napříč politickým spektrem, ale některé strany jsou pro něj stejně jako pro Marka Hilšera tabu. „O podpoře své kandidatury již jednám s TOP 09, se STAN a s KDU-ČSL. Nebráním se jednání s dalšími politickými stranami, vylučuji však spolupráci s hnutím ANO, SPD a s KSČM,“ sdělil.

Někdejší předseda Akademie věd Jiří Drahoš uvažuje o kandidatuře na Praze 4, kde ale bude mít silnou konkurenci. V současnosti je senátorkou za Prahu 4 bioložka Eva Syková, která prý má pro případnou obhajobu mandátu podporu zajištěnou. Případný duel Drahoš – Syková by byl zajímavý tím, že oba akademici proti sobě stáli už před deseti lety ve volbě předsedy Akademie věd, kterou tehdy vyhrál Jiří Drahoš. Dalším soupeřem by Drahošovi mohl být tamní starosta a nedávno zvolený předseda Zelených Petr Štěpánek. Shodou okolností je Štěpánek také vědec, vystudoval obor molekulární biochemie a podílel se na zmapování genetického kódu kvasinek.

O Senátu uvažuje i Jiří Hynek, zatím ale žádné bližší podrobnosti o své kandidatuře nezveřejnil. Ostatní neúspěšní prezidentští kandidáti se o Senát ucházet nechtějí.