Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Petr Pavel prezidentem

Generál Pavel: Zemanovi utírají pusu, je to nedůstojné. Má kandidatura by byla službou státu

Bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel oznámil, že by za určitých okolností uvažoval o kandidatuře na prezidenta. Stalo by se tak v případě hrozby, že by Česká republika měla směřovat blíže k Číně a Rusku. V obsáhlém rozhovoru pro Deník N generál Pavel také poznamenal, že chování hradní suity k prezidentovi je nedůstojné a Zemanovy bodyguardy označil za ošetřovatelky.

„Pokud by u ostatních kandidátů na prezidenta reálně hrozilo, že by s jejich pomocí Česko mělo směřovat blíže k Rusku a Číně nebo by hrozila jeho proměna do podoby současného Maďarska, začal bych přemýšlet nad tím, co bych mohl a měl udělat,“ řekl generál Pavel v rozhovoru. Zdůraznil, že s Ruskem a Čínou nemáme společné dlouhodobé zájmy, ani hodnotový systém.  Svou kandidaturu by dle svých slov bral jako službu pro stát.

Kriticky se generál vyjádřil k lidem, kteří prezidenta Miloše Zemana v současnosti obklopují. „Lidé, kteří jsou dnes kolem prezidenta Zemana, doslova i v přeneseném slova smyslu prezidenta vodí. A přitom si dělají svůj byznys. Jako Vratislav Mynář. Martin Nejedlý je ruská spojka, která si jezdí každou chvíli pro instrukce. Jiří Ovčáček překračuje svou roli mluvčího.“

V rozhovoru generál zaútočil i na zdravotní stav prezident republiky, a nebral si servítky: „Jednou jsem byl s prezidentem v Afghánistánu. Čekali jsme společně v jedné místnosti. Najednou mluvčí Ovčáček a další z jeho týmu začali prezidentovi tykat a různě – dost nedůstojně – ho opečovávat. Před vojáky. Okamžitě jsem své lidi požádal, aby počkali na chodbě. Ať si tohle dělají v soukromí. Musejí si přece vůči prezidentovi zachovat úctu za každých okolností. A ne mu utírat pusu a říkat mu Miloši,“ vyprávěl příběh z návštěvy české mise. „Mimochodem, lituji jeho bodyguardy. Ochránce hlavy státu je náročná profese. Dnes jsou degradováni na ošetřovatelky s pistolí za pasem. To musí pro ty kluky být hrozně ponižující,“ dodal Pavel.

Prezidentův mluvčí Ovčáček na rozhovor okamžitě reagoval a za nedůstojné označil naopak vystoupení generála Pavla. „Nedůstojné je vyjadřování Petra Pavla. S tak koncentrovanou nenávistí, záští a farizejstvím se veřejnost velmi dlouho nesetkala. Místo aby ocenil, že český prezident navštívil české vojáky v Afghánistánu, celou dobu je navzdory kritikům podporuje a chová k nim hlubokou úctu, vyjadřuje se Petr Pavel jako pavlačová drbna. S takovým přístupem ho budou mocně velebit někteří novináři, ale u českých voličů neuspěje,“ uvedl.