Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Generál Petr Pavel by v duelu porazil expremiéra Andreje Babiše, ukázal průzkum

Průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že pokud by ve druhém kole prezidentské volby proti sobě stáli generál Petr Pavel a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), Pavel by Babiše drtivě porazil. A to i přesto, že s dvaceti procenty přesvědčených voličů má Andrej Babiš o čtyři procenta navrch. Ve druhém kole by dostal 49 procent hlasů, zatímco Babiš 32. 

Pavla častěji volili muži, zatímco ženy preferovaly v průzkumu Babiše. Rozdíly se ukazují i s věkem. Zatímco mezi Čechy ve věku do 44 let je více voličů Pavla, lidé starší 60 let preferují Babiše. Toho častěji podporují také lidé bez maturity a voliči současného prezidenta Miloše Zemana. 

Voliči Pavla jsou pak častěji lidé s maturitou nebo s vysokoškolským vzděláním, zaměstnanci, podnikatelé a studenti. Naproti tomu senioři jsou častěji voliči Babiše. Toho také preferují voliči ANO a SPD. Voliči STAN, ODS a Pirátů se vyslovili spíše pro Pavla.

STEM poukazuje na to, že své pozice posiluje ekonomka Danuše Nerudová, která by dostala shodně se senátory Miroslavou Němcovou, Petrem Fischerem a Milošem Vystrčilem po devíti procentech.

Jako kandidát nepřicházející v úvahu v podstatě skončil Tomio Okamura, kterého by podle průzkumu nevolilo 72 procent. I tak by však měl větší šanci než Michael Kocáb nebo Josef Středula, kteří skončili na posledním místě.