Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Generál Petr Pavel oficiálně oznámil kandidaturu na prezidenta

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Petr Pavel dnes u Písecké brány nedaleko Pražského hradu oficiálně svou kandidaturu na prezidenta republiky a zahájil horkou část své volební kampaně. O hlasy voličů se bude v lednu 2023 ucházet s heslem „Vraťme Česku řád a klid“. Armádní generál ve výslužbě je podle dosavadních průzkumů jedním z favoritů voleb.

Za priority označil aktivní zahraniční politiku, inovativní ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou, nezávislou energetiku, vzdělávání a zdravé životní prostředí. Těžká doba si podle něj žádá lídra, který dopřeje sluchu různým názorům a povede lidi ke kompromisu.

„Potřebujeme prezidenta, který bude promlouvat klidným, jasným a srozumitelným hlasem,“ vyhlásil Pavel, podle kterého se podařilo posbírat zatím polovinu z potřebných 50 tisíc podpisů. Prezidentská volbě bude podle něj o tom, zda si hlavu státu vybereme člověka, který ví, jak se v krizi chovat, a společnost těžkými časy provede. „Nemůže nám stačit, že někdo krade a lže míň než ostatní,” prohlásil.

V publiku na pódiu u Písecké brány seděli spolu s Petrem Pavlem mezi jeho podporovateli třeba i chirurg Pavel Pafko, herec Petr Čtvrtníček či diplomat Petr Kolář.

Generál Pavel také představil svůj expertní tým, který mu má radit, jak postupovat v současné energetické i ekonomické krizí. Povede ho bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, v týmu jsou i hlavní ekonom Deloitte David Marek či zakladatel agentury STEM/MARK Jan Hartl.

Generál Petr Pavel (*1961) prošel řadou velitelských pozic v československé a české armádě, tři roky působil jako náčelník generálního štábu a v letech 2015-2018 byl jako první zástupce z východoevropských členů Severoatlantické aliance předsedou Vojenského výboru NATO. Jeho otec měl za komunismu jako zpravodajec na starost elektronický průzkum, mimo jiné zachycování a analyzování zpráv armád NATO. Petr Pavel byl členem KSČ, do které vstoupil v roce 1985. V prosinci 1989 pak ze strany vystoupil.