Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš jednal s prezidentem Zemanem o prodeji aktiv firmy v Bulharsku.

Tiskový mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček oznámil, že prezidenta Zemana ve středu navštívil na Pražském hradě generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš. Ten české hlavě státu vyjádřil podporu v průběhu letošních prezidentských voleb, a to svou osobní přítomností v jeho volebním štábu. Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže nešlo o politicky angažované jednání.

Kříž ihned po schůzce Beneše se Zemanem na Hradě informoval média, kterým svěřil, že se diskutovalo převážně o energetických tématech, nejen tuzemských, ale i evropských. Právě působení na evropském trhu posiluje fungování energetiky u nás.

ČEZ se momentálně zabývá prodejem svých aktiv z Bulharska, což způsobuje značný politický rozkol. V hlavním městě Sofii se ve středu sešly před úřadem vlády na stovky Bulharců požadující demisi místní vlády. Za protest se postavila i opoziční Bulharská socialistická strana.

Smlouvu o prodeji těchto aktiv společnost podepsala ČEZ 23. února s místní společností Inercom. Tento krok vznesl otázky na téma, zda se podnik tak malého vzrůstu jako Inercom zvládne postarat o řízení strategicky důležitých energetických provozů se zajištěním potřebného financování. Navíc není jasné, odkud firma ke koupi získala peníze, aby mohla učinit tak velký nákup. Jmění Inercomu činí asi 100 milionů leva, tedy 1,3 miliardy korun. Společnost by měla převzít aktivity s každoročními tržbami ve výši 23 miliard korun. Podle bulharského ekonomického deníku se celková cena obchodu vyšplhala na 8,1 miliardy korun. K dokončení transakce Inercom dostal lhůtu devět měsíců. Mluvčí ČEZ Kříž uvedl, že ve chvíli, kdy kupující zaplatí, česká energetická společnost převede akcie.

Díky „kostrbatému“ prodeji se v ohrožení ocitla bulharská vláda, která donutila premiéra Bojka Borisova k setkání s majitelkou Inercomu Ginkou Varbakovovou. Cílem společného jednání bylo diskutovat o postoupení státu kontrolního balíku akcií v provozech. Ta po ukončení schůzky sdělila novinářům, že je přikloněná k účasti státu pouze za podmínky, že to schválí ČEZ.

ČEZ se do podobné kauzy nezapletlo poprvé. V roce 2013 se v Bulharsku protestovalo ve velkém kvůli vysokým cenám elektřiny. Trnem v oku byla tehdy tamní součást skupiny ČEZ.