Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Gratuluji k narozeninám i k zastavení trestního stíhání, telefonoval Zeman Babišovi

Prezident Miloš Zeman poblahopřál v pondělí premiérovi Andreji Babišovi (ANO) k jeho 65. narozeninám i k zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo, přestože státní zastupitelství ještě rozhodnutí oficiálně neoznámilo. O telefonátu informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Babiš, který je od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Hrozilo mu až deset let vězení. V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a tři další lidé. Státní zástupce ale loni v květnu vyhověl jejich stížnosti a obvinění zrušil.

Stíhání čelila kromě Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Policie navrhla jejich obžalobu v polovině dubna. Kvůli dotaci na stavbu farmy je obviněn i premiérův syn Andrej, který žije ve Švýcarsku. Jeho případ policie vyloučila k vlastnímu řízení, protože jej dosud nedokázala vyslechnout.

Městské státní zastupitelství uvedlo, že žalobce Jaroslav Šaroch změnil v kauze svůj právní názor, obsah Šarochova rozhodnutí však odmítl mluvčí zastupitelství sdělit. Vrchní státní zástupce nyní zjišťuje, zda je změna zákonná a důvodná. Šaroch přitom loni na jaře zamítl stížnosti obviněných a rozhodl o pokračování stíhání. Státní zástupce je znám i z případu někdejšího ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, jehož trestní stíhání kvůli miliardové zakázce na karty sociálních dávek také zastavil.