Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hamáček a Staněk navštívili Zemana v Lánech, diskutovali o situaci na ministerstvu kultury

Předseda ČSSD Jan Hamáček a ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) dnes odpoledne dorazili na lánský zámek za prezidentem Milošem Zemanem. Ten chce s oběma prodiskutovat situaci na ministerstvu kultury. Prezident stále odmítá odvolat Staňka a jmenovat do jeho funkce místopředsedu ČSSD Michala Šmardu.

Ministr Staněk sice podal demisi už v květnu, prezident se ale ministra zastal a demisi nepřijal.  Zeman zároveň odmítá jmenovat kandidáta sociální demokracie Michala Šmardu, který podle něj není dostatečně kompetentní. Prezidenta se pokusil přesvědčit i premiér Andrej Babiš (ANO), který ve čtvrtek odpoledne se Zemanem jednal na Hradě, schůzka však žádné řešení nepřinesla.

Podle Zemana by neměl končit ministr, který odhalil korupci v resortu. Narážel tím na dubnové odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa a trestní oznámení, která na ně Staněk podal.

ČSSD ovšem stále trvá na tom, aby prezident odvolal Staňka a jmenoval do funkce Šmardu. Hamáček několikrát zopakoval, že pro sociální demokraty nemá cenu být ve vládě, ve které si nemohou rozhodovat o svých ministrech, a vyhrožuje odchodem z vlády.

O tom, zda ČSSD své výhružky splní a vládu opustí se bude rozhodovat na pondělním zasedání předsednictva strany.