Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hana Marvanová obvinila Zemana z propojení s H-Systémem, podle Ovčáčka je to kampaň

Kauza H-Systém budí v „okurkové sezoně“ čím dál větší vášně. Kandidátka na pražskou primátorku, bývalá poslankyně Hana Marvanová obvinila prezidenta Miloše Zemana, že byl s podvodníky z H-Systému propojený. „Šéf H-Systému Petr Smetka přenášel kufry peněz Miroslavu Šloufovi do Lidového domu. Tehdy měla ČSSD problémy s financováním, měla obstavené účty,“ řekla v televizi DVTV.

Včera ještě Marvanová připojila písemné vyjádření na Twitteru: „Propojení Smetky a spol. na Miroslava Šloufa a další poradce Miloše Zemana je pak také patrné z policejních odposlechů. Miloš Zeman pak koncem 90. let poškozeným klientům slíbil, že se zasadí o to, aby většinu peněz dostali zpátky. Neudělal nic.“

Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček se svého chlebodárce okamžitě zastal. Jde prý o pouhou snahu očernit hlavu státu. „Evidentně se snažíte veřejnosti namluvit, že měl Miloš Zeman z kauzy H-System osobní prospěch a byl s ní osobně spojen. A to prostě není pravda! Proto trvám na svém názoru, že jde z Vaší strany o účelovou kampaň před volbami do pražského zastupitelstva,“ vyjádřil se Ovčáček.

„Vaše úporná snaha očernit pana prezidenta je marná. Veřejnost velmi dobře vidí, že si jen vedete v dresu STAN účelovou předvolební kampaň. Pražský magistrát Vás evidentně převelice láká,“ pokračoval po dalších tweetech Marvanové ve své kritice hradní mluvčí.

Proti jejím tvrzením se ohradil i současný první místopředseda ČSSD Jiří Zimola: „Vždy jsem si paní Marvanové coby právničky vážil, ale tohle je podpásový úder kandidátky na primátorku Prahy, která se neštítí zneužít cokoli k vlastní sebeprezentaci a útoku na svého politického soupeře. Její tvrzení je lživé a žádné peníze do ČSSD v souvislosti s H-Systémem nikdy neputovaly,“ prohlásil.

Marvanová se v politice angažuje celý život, v roce 1989 byla za přípravu demonstrací odsouzena k desetiměsíční podmínce. Patřila mezi zakladatele Občanského fóra, později byla poslankyní za ODS a Unii Svobody, nyní se živí jako advokátka. V podzimních komunálních kandiduje na primátorku Prahy za spojenectví TOP, hnutí STAN, lidovců, strany Les a Demokratů Jana Kasla.