Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard zkritizoval tváří v tvář prezidenta Zemana za jeho výroky na Ukrajině

Výroky o anexi Krymu přinesly současnému prezidentovi ČR Miloši Zemanovi spoustu kritiky. Například hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard jej za toto tvrzení kritizoval veřejně. Ve středu se tito dva politici setkali tváří v tvář od projevu na Ukrajině poprvé. Zeman se při shromáždění Rady Evropy obul do anexe Krymu a navrhoval Kyjevu, aby projednala s Moskvou případnou kompenzaci.

Hejtman při setkání hlavy státu s krajským zastupitelstvem oznámil, že agresi ruských vojsk okupujících část Ukrajiny odsuzují. Narážel na historii Česka, které má rovněž bolestnou zkušenost s okupací v roce 1968. Přál by si, abychom namísto nemístných názorů, jako ten Zemanův, projevili více solidarity jako stát vůči rodinám s dětmi, kteří žijí ve válečné zóně. Prezident Zeman si tak mohl vyslechnout Bernardův projev z bezprostřední blízkosti.

Bernard je v politice poměrně nový. Dlouhodobě působil jako manažer, poté pět let až do roku 2015 pracoval ve společnosti Škoda Transportation na pozici generálního ředitele. Obrovským paradoxem je fakt, že spolumajitel firmy Tomáš Krsek poslal dar v hodnotě 500 tisíc korun na volební kampaň Jiřího Drahoše, který je asi nejvážnějším soupeřem Zemana v blížících se prezidentských volbách.

Hejtman nezačal slovy kritiky na adresu prezidenta Zemana. Nešetřil chválou a zmínil, že si váží jeho postoje k Izraeli a genocidě Arménů, a ujistil ho, že jej vždy Plzeňský kraj přivítá. Po chvíli sebral odvahu a vyjádřil se k jeho výrokům na Ukrajině. Komentářům se nemohl vyhnout, protože už minulý týden se rada kraje sešla a dohodla na usneseních. Rada odmítá Zemanova stanoviska k okupaci Krymu, jelikož je považuje za protichůdné s oficiální zahraniční politikou naší země. Prezident kritiku hejtmana i radních odmítl, protože trvá na svém a tvrdí, že tím neuznal legitimitu anexe. Jednalo se pouze o jeho osobní názor. Doslova řekl, že si ten, kdo přijde na to, jak vrátit Krym Ukrajině, zaslouží Nobelovu cenu míru.

Zeman tak na vlastní kůži pocítil, jak dalece sahají jeho slova. Jeden ze zastupitelů se hlavy státu zeptal, zda je jeho kandidatura na prezidenta v roce 2018 vhodná, vzhledem k jeho věku a zdravotním potížím. Aby toho nebylo málo, někteří plzeňští politici odmítli se Zemanem poobědvat. Na prezidentovi bylo znát, že mu otázky a komentáře k jeho názorům na anexi Krymu nejsou vůbec příjemné. Na otázku ohledně zdraví ale klidně odpověděl, že je rád, že se o jeho zdravotní stav zajímá tolik lidí, a dodal, že se politika dělá mozkem, a ne nohama nebo jinými částmi lidského těla, tudíž v bolavých nohách nevidí problém.

Další odvážná otázka přišla od občana v obci Břasy, který se Zemana dotazoval, zda čeká od svého mluvčího Ovčáčka omluvu za jeho přirovnání EU ke třetí říši. Ten zdůraznil, že se dospělí lidé neomlouvají, tudíž nic čekat nemůže. Navíc citoval britského ministra zahraničí, který o EU řekl, že unie pokračuje v cestě Hitlera a Napoleona.

Na závěr je důležité podotknout, že i když se Zemanovi dostává obrovské kritiky, a spoustě lidem není jeho politika po chuti, veliká škála občanů mu zůstává věrná, což bylo zřejmé i během setkání s občany, kdy se mu dostalo spontánního a dlouhého potlesku.