Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Herečka vyzvala Zemana ke slušnosti. Snobská párty není umění, odpověděl Hrad

Herečka Eliška Balzerová se v otevřeném dopise adresovaném prezidentu Miloši Zemanovi ohradila proti jeho označení „snobská sebranka“, které použil při kritice umělců kouřících venku po předávání filmových cen Český lev minulý týden. Prezidenta vyzvala ke slušnosti a poprosila ho, aby nekazil společenské ovzduší. Hrad herečce obratem odpověděl. 

„Byla jsem také přítomná na slavnostním večeru mezi – vašimi slovy – ,snobskou sebrankou‘. Prý vás pobouřila a k nevybíravému výroku přiměla fotografie kouřících kolegyň a kolegů bez roušek. Tak pro pořádek: bylo to místo mimo budovu, k tomuto účelu určené. A ruku na srdce – kolikrát jste vy kouřil na místech zcela nevhodných a dával jste si přinášet „popelníček“, kdykoli a kdekoli se Vám zlíbilo, i k nelibosti ostatních,“ napsala Balzerová.

Herečka ze seriálu Nemocnice na kraji města se v dopise také ohradila proti srovnávání filmových cen s předáváním vyznamenání 28. října na Hradě. Český lev podle ní jistě není důležitější akcí. Ale připomněla, že „český film dělá ve světě daleko víc slávy a dobrého jména republice než někteří vládní činitelé“. 

Zeman o umělcích mluvil jako o snobské sebrance v rozhovoru pro Parlamentní listy. Podivoval se nad tím, že předávání státních vyznamenání loni v říjnu na Pražském hradě se konat nemohlo a udílení těchto cen ano. „Já se ptám, je snad Český lev, který upřímně řečeno je spíš akcí pro snobskou sebranku, důležitější akcí než národní svátek?” řekl prezident. 

Pražský hrad na dopis odpověděl prostřednictvím mluvčího Ovčáčka. „V roce 2020 jsme si nemohli připomenout tradičním slavnostním ceremoniálem nejdůležitější státní svátek vlasti, 28. říjen. Ač Pražský hrad nabízel na tehdejší dobu mimořádná opatření s cílem uchránit zdraví účastníků, strhla se lavina sžíravé nenávisti, urážek a neuctivého jednání.Jsou události, které si má každá společnost chránit, jinak ztratí tvář, kotvu, a bez ní se vydá na rozbouřené moře. I stalo se. Žádné jednání nezůstává bez následků.,“ napsal v taktéž otevřeném dopise. 

„Vězte, že umělcova činnost, pokud rozdává radost divákovi, čtenáři, posluchači, si zasluhuje úctu a uznání. Umění je posláním, protože vstupuje do životů druhých. A pohlcuje životy těch, kteří umění tvoří. Je krásné a pozdvihuje. Uměním není snobská filmová párty navzdory tíživé situaci celé země. Není a na tom trvám,“ zakončil list Ovčáček.