Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Heslo „Black lives matter“ je rasistické, prohlásil Zeman na recepci americké ambasády

Prezident Miloš Zeman se v úterý zúčastnil recepce v rezidenci amerického velvyslance u příležitosti oslav 244. výročí Dne nezávislosti USA. Ve svém proslovu se zmínil o současných amerických protestech proti policejnímu násilí na černošském obyvatelstvu. Prohlásil, že heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na životech černochů záleží) je rasistické a dodal, že záleží na všech životech.

Zeman řekl, že společnost v Česku i Spojených státech v současnosti čelí útokům na nezávislost svých občanů. „Toto nebezpečí nemůžeme ignorovat, musíme mu čelit,“ řekl. Kritizoval nepokoje v ulicích, ničení soch i zapalování aut. Dodal, že je na akci jako nezávislý občan i jako přítel USA. „A z obou těchto rolí říkám, že slogan Black Lives Matter je rasistický, protože záleží na všech životech,“ prohlásil. Dlužno podotknout, že Zeman projev přednesl anglicky.

Zeman upozornil také ničení soch ve Spojených státech i Česku. Opřel se i do oppinion leaderů (názorových vůdců), kteří jsou aktivní v souvislosti s protesty. Takové lidi nazval „hlupáky“. „Nepotřebuji nikoho, žádné velké bratry, kteří mi budou říkat, jaké mají být hodnoty prezidenta či velvyslance. Potřebujeme svobodné myšlení a potřebujeme selský rozum,“ řekl prezident.

Oslavy v rezidenci amerického velvyslance se zúčastnili mimo jiné premiér Andrej Babiš (ANO) s manželkou Monikou, vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS), pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), kardinál Dominik Duka či náčelník generálního štábu Aleš Opata.