Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hnutí ANO je při druhém pokusu o sestavení vlády rozděleno na dva tábory

Zástupci ANO se v těchto dnech usilovně zabývají druhým pokusem o sestavení vlády. Nabízí se otázka, zda preferují koalici se sociálními demokraty nebo jednobarevnou vládu vytvoří s hnutím SPD. Vítězné hnutí z říjnových sněmovních voleb je rozděleno na dva tábory s tím, že převažují sympatie ke straně ČSSD. Výsledkem by teda mohla být vláda se soc. demokraty podporovaná KSČM.

Deník Právo zveřejnil výsledky vnitrostranického průzkumu, který se zajímal především o různorodost v názorech zástupců ANO. Průzkumu se zúčastnilo 1441 členů hnutí, přičemž jeho celkový počet činí 2800 členů. U otázek mohli zaškrtávat i více možností. Až 38 % členů chce vyčkat na to, zda se ČSSD rozhodne jít do vlády s ANO podporovanou komunisty. Celých 35, 4 % babišovců by si přálo vytvořit menšinovou vládu ve zmiňovaném pořadí. O něco méně, 34,5 % členů, podporuje jednobarevný kabinet tolerovaný SPD a komunisty. Nejmenší podpory se dostalo koalici ANO, ČSSD a lidovců bez Babiše, pro kterou volilo pouhých 13 % členů.

Průzkum poukázal i na odlišnost názorů členů hnutí v případě získání důvěry. Pro 51,6 % je zásadní získat důvěru čím jak nejdřív, 48,4 % v rychlosti nevidí prioritu. Jasnější postoj zachovávají babišovci ohledně zákona o obecném referendu, kdy celých 59,8 % má za to, že by se lidové hlasování nemělo týkat mezinárodních smluv, zatímco 40,2 % členů usiluje o to, aby lidé měli právo hlasovat, například, o vystoupení z EU nebo Severoatlantické aliance.

Spolupráce s komunisty je přitom poměrně nejistá. Pro KSČM je hnutí ANO nespolehlivé a zakládá si na složitých politických konotacích. V názorech se nerozchází ani tak programově, jako spíše v otázkách důvěryhodnosti. Premiér v demisi je teď navíc trnem v oku mnoha lidem za zvolení Zdeňka Ondráčka do čela GIBS. Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik prohlásil, že „slova Babiše zhoršují jejich pozici ve vyjednávání před hlasováním o důvěře vládě. “ Myslí si, že to nijak nepomáhá utužování nebo budování vzájemných vztahů.