Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Horáček nabídl zaplacení pokuty za zvukaře, který narušil Zemanův mítink

Prezident Miloš Zeman počátkem listopadu absolvoval návštěvu Olomouckého kraje, kterou zahájil besedou s občany v Lipníku nad Bečvou. V okamžiku, kdy vystoupil na pódium začala náměstím znít známá píseň Marty Kubišové Modlitba pro Martu. Skladbu pustil z přilehlé restaurace zvukař Jaroslav Hensl.

Protestu proti Zemanově vystoupení se zúčastnilo kromě Hensla několik desítek lidí. Podle organizátorů prezidentovo setkání nechtěli narušit a policisty dopředu informovali o svých plánech. Píseň ale nestačila ani dohrát a pro zvukaře si do restaurace přišla policie. Její příslušníci jej zadrželi a muž strávil dvě a půl hodiny na policejní služebně. Jednání Jaroslava Hensla bylo policií nakonec uzavřeno jako přestupek, případ teď řeší správní orgán a zvukaři hrozí pokuta až 15 000 korun.

Zeman jednání policie schválil, skladba byla podle něj reprodukována příliš hlasitě a rušila shromáždění: „Já mám píseň Modlitba pro Martu velmi rád. To nebyla Modlitba pro Martu, to byl řev, to byla kakofonie, která naprosto přerušila úvodní projev pana starosty Lipníku. Jestliže policie tento řev v souladu se zákonem shromažďovacím přerušila, tak jí zbývá za to poděkovat,“ uvedl.

Český helsinský výbor na tento policejní zákrok, připomínající šikanu komunistické StB reagoval výzvou pro ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), aby veřejně deklaroval nepřípustnost podobných zásahů policie. Podle výboru bude jinak Chovanec odpovědný za praktiky likvidující demokracii. Práci policie odsoudila i Společnost na obranu nespravedlivě stíhaných (SONS), která považuje zásah v Lipníku za nepřiměřený, protiprávní a narušující ústavní pořádek. „Okolnost, že se tak stalo před očima představitelů veřejné moci, včetně prezidenta republiky, kterým Ústava ukládá povinnost práva občanů chránit a uvádět je v život, je varovná. Tendence ke zneužívání represivních složek k politickým cílům by znamenala přímé ohrožení ústavního pořádku,“ sdělilo vedení SONS.

Jaroslava Hensla se zastal i prezidentský kandidát Michal Horáček. Nabídl se, že pokutu za zvukaře v plné výši zaplatí. „Toho, kdo by na mém vystoupení zahrál Modlitbu pro Martu, bych nenechal vyvést. Naopak, šel bych mu podat ruku. Teď mu chci podat tu pomocnou. Panu Henslovi nabízím, že pokutu 15 000 Kč zaplatím. Jsou písně, které si zaslouží být slyšet,“ vyjádřil se na svém facebookovém profilu Horáček.