Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Horáček představil plán na prvních 100 dní ve funkci

Slam poetry v Míčovně, zrušení bezpečnostních rámů nebo omluva Peroutkovi. Takových věcí se možná dočkáme, pokud bude prezidentem zvolen Michal Horáček. Podle něj „nikdo není zvědavý na obecné kecy. Lidi po mně chtějí konkrétní program, tak i všechny moje sliby jsou konkrétní“.

Tyto konkrétní sliby a plány na prvních sto dní ve funkci představil Horáček na interaktivním webu 100dni.cz. Zatím je na něm zveřejněno přibližně třicet bodů, o jejichž prioritě mohou lidé přímo online hlasovat a zároveň přidávat i vlastní návrhy.

Kromě otevření Pražského hradu veřejnosti a zrušení zdlouhavých bezpečnostních kontrol návštěvníků mezi takové sliby patří i omluva potomkům Ferdinanda Peroutky a uhrazení soudem vyměřené pokuty. „Je to i symbolická věc. Jestli soud vyslovil verdikt, je potřeba se podle toho chovat. A kdo jiný by měl jít příkladem než prezident republiky“, vysvětlil Horáček.

K dalším plánům patří například audit hospodaření a zajištění kybernetické bezpečnosti Hradu, jmenování tří profesorů, které prezident Zeman jmenovat odmítl anebo slib zveřejňovat v maximální možné míře všechny dokumenty a smlouvy. Dále se Horáček zavázal, že první zahraniční cesta bude směřovat na Slovensko a že na Pražském hradě zorganizuje summit Visegrádské čtyřky. Prezidentský plat by rád v plné výši věnoval na pomoc osamělým seniorům.

Michal Horáček chce, aby Hrad nesloužil jen vyvoleným hodnostářům, ale především lidem, kultuře a umění. Plánuje proto zřídit zimní kluziště na Hradčanském náměstí a uspořádat akci specifického stylu přednesu poezie s názvem „Slam poetry v Míčovně“. Na Hradě by také chtěl každý rok pořádat oslavu Dne dětí a udělovat audience talentovaným žákům základních a středních škol, kteří například zvítězí v různých matematických či vědomostních soutěžích.

S odpovědí na otázku, koho by případně jmenoval svým mluvčím zatím Horáček váhá: „Celý život jsem zvyklý si za své věci ručit sám. Nedělá mi to problém předstoupit a odpovídat na otázky. Pozice tiskového mluvčího se mi zdá alibistická“.

Účast v lednové volbě prezidenta má Horáček jistou, 50 tisíc podpisů na podporu své kandidatury nasbíral už v červnu.