Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hrad čelí kvůli spálení červených trenýrek přestupkovému řízení

Většina občanů si jistě vzpomíná na červen letošního roku, kdy prezident Miloš Zemanv svolal novináře do Lumbeho zahrady Pražského hradu na tiskový brífink, do poslední chvíle ale tajil jeho obsah. Následně pak za asistence hasičů spálil obří rudé trenýrky, které v roce 2015 umělecká skupina Ztohoven zavěsila na Hrad namísto prezidentské standarty.

„Skončil čas spodního prádla v politice,“ řekl tehdy Zeman novinářům. Při pálení ještě poznamenal, že „červené trenýrky mají opravdu výživnou hodnotu, skvěle hoří.“ Pak se svým doprovodem odešel a briefing skončil. Své gesto vysvětlil tak, že politika by se měla dělat na základě výměny argumentů, nikoli na základě spodního prádla.

Trenky ale zřejmě hořely až příliš dobře, a tak se nyní na základě anonymního podnětu celou akcí zabývá Česká inspekce životního prostředí. Podle inspekce byl porušen zákon o ochraně ovzduší pálením jiných než rostlinných materiálů v otevřeném ohništi. Hradu teoreticky hrozí pokuta až padesát tisíc korun.

„V pátek 10. srpna jsme zahájili řízení o přestupku. Obviněný má na vyjádření se k podkladům o rozhodnutí a navrhnutí důkazů 15 dnů,“ potvrdila informaci mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Kdo konkrétně je v přestupkovém řízení obviněný, inspekce nesdělila, hradní mluvčí Jiří Ovčáček nicméně informoval, že Kancelář prezidenta republiky takový dopis obdržela.