Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hrad musí zveřejnit platy mluvčího Ovčáčka a kancléře Mynáře, rozhodl soud

Městský soud v Praze vyhověl žalobě Kristýny Bašné a rozhodl o tom, že Hrad musí zveřejnit platy, odměny a další benefity kancléře Vratislava Mynáře, mluvčího Jiřího Ovčáčka a dalších úředníků. Bašná provozuje portál uveřejňující platy nejvyšších tuzemských úředníků. Když žádala o poskytnutí těchto informací Kancelář prezidenta republiky standardní cestou, odmítli jí je sdělit s odkazem na ochranu soukromého života.

Socioložka Bašná proto podala žalobu, kterou Městský soud v Praze napoprvé zamítl. Podala proto kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu, který její stížnosti vyhověl. Podle NSS jde o téměř “modelovou či učebnicovou situaci”, kdy by mělo převážit právo na poskytnutí informací nad ochranou soukromí. Bašná platy a odměny Mynáře nebo Ovčáčka chtěla získat, aby je mohla prezentovat na svém webu. 

„Takovýto způsob zveřejňování poskytnutých informací, který v sobě zahrnuje taktéž jejich dílčí zpracování a efektivní prezentaci, je svého druhu ukázkovým případem plnění funkce takzvaného ‚společenského hlídacího psa‘,“ uvedla soudkyně Miluše Došková. 

Pražský hrad má na poskytnutí informací třicetidenní lhůtu. Kancelář prezidenta republiky může proti povinnosti poskytnout platy a odměny podat kasační stížnost. Tu by znovu řešil Nejvyšší správní soud. Není ale pravděpodobné, že by svůj názor na tuto věc změnil.