Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hrad nechá prověřit, zda při prezidentově loňské hospitalizaci nedošlo k sabotáži

Prezident Miloš Zeman se prostřednictvím svého advokáta Marka Nespaly obrátil na ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) s podnětem k prověření, zda během prezidentovy loňské hospitalizace nedošlo k pokusu o sabotáž. Zemanovi vadí, že v době své neschopnosti vykonávat úřad čelil pokusu o zbavení pravomocí.

Hradní advokát Nespala doplnil, že Zeman nepodal trestní oznámení, které původně avizoval. Nyní je na ministru spravedlnosti a případně orgánech činných v trestním řízení, jak s věcí naloží. Zda podnět směřuje na konkrétní lidi a na které, nechtěl Nespala komentovat. Zeman se v minulosti v této souvislosti zmiňoval o předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) nebo nezávislém senátorovi Pavlu Fischerovi.

Sabotáž se podle Zemana mohla stát v období září až listopadu loňského roku. “Od samého počátku se jednalo o lživé informace o skutečném zdravotním stavu prezidenta republiky, které v konečném důsledku iniciovaly proces, který by nejvýznamnějšího reprezentanta suverénu lidu měly zbavit jeho ústavních pravomocí, čímž mělo dojít k poškození ústavního zřízení České republiky, a to za zneužití postavení osob z řad lékařů, některých senátorů a dokonce i akademické obce,” uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

Zeman byl loni 10. října, den po sněmovních volbách, převezen na kliniku intenzivní medicíny pražské Ústřední vojenské nemocnice. Podle zprávy lékařů Zeman nebyl v té době schopen vykonávat pracovní povinnosti. Někteří senátoři a poslanci proto začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu sněmovny a vlády, a to podle článku 66 Ústavy.