Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hrad oznámil seznam médií, se kterými nebude mluvit. Šíří podle něj dezinformace

Kancelář Pražského hradu vydala prohlášení, že se prezident Miloš Zeman nadále nebude vyjadřovat pro Respekt, Seznam Zprávy, Deník N a pořady České televize 168 hodin a Reportéři ČT. Novináři z těchto médií a pořadů podle hradního kancléře Vratislava Mynáře „vědomě šíří informace zkreslené, lživé a neobjektivní“. 

„Kancelář prezidenta republiky v rámci boje proti dezinformacím, jehož význam potvrdila mimo jiné během jednání v lednu roku 2021 i Evropská komise, nadále nebude poskytovat jakékoli informace týdeníku Respekt, serveru Seznam Zprávy, blogu Deník N, redakcím 168 hodin a Reportéři ČT,“ napsal v pátek Mynář na webové stránky Hradu.

Rozhodnutí bylo podle kancléře učiněno v souvislosti s tím, že se některá média údajně snaží „neseriózním a nestandardním způsobem“ získávat informace od pracovníků Kanceláře prezidenta republiky (KPR). „A to dokonce i informace týkající se probíhajícího vyšetřování či informací klíčových pro bezpečnost České republiky,“ uvedl Mynář. 

„V případě poskytování součinnosti ve formě zodpovídání dotazů e-mailem či telefonicky by se pracovníci KPR mohli naopak podílet na poškození dobrého jména České republiky, což je v rozporu s jejich pracovní smlouvou,“ doplnil vedoucí Kanceláře prezidenta republiky.

Jako mediální dezinformace označil Mynář například zprávy o výhrůžném dopisu čínské ambasády zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi před jeho plánovanou cestou na Tchaj-wan, informace o těžbě kamene z Lánské obory, kterou se zabývá policie, či kauzy kolem zprávy BIS. Uvedená média se odkazují na anonymní zdroje z Hradu, které ve skutečnosti neexistují, tvrdí Mynář.