Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hrad ukázal video s prezidentem, jak podepisuje listinu o svolání Sněmovny

Kancelář prezidenta republiky svolala na dnešek tiskovou konferenci, na které kancléř Mynář přítomným novinářům ukázal videozáznam z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kde prezident Miloš Zeman sice na lůžku, ale v dobrém rozmaru, podepisuje listinu o svolání Poslanecké sněmovny. Mynář uvedl, že o svolání Sněmovny rozhodl Zeman dříve, než kancelař dostala informaci o jeho pracovní neschopnosti.
 
“Prezident republiky mi v neděli 10. října dal po schůzce s panem premiérem, která proběhla na zámku v Lánech, za úkol připravit k podpisu listinu o ustavující schůzi Poslanecké sněmovny České republiky,” uvedl Mynář. Zároveň podle něj rozhodl o účasti Vondráčka při podpisu a dal mu za úkol, aby vše zorganizoval.
 
Samotný podpis pak Mynář označil za “završení ústavního aktu”. „Předsedu Poslanecké sněmovny doprovodila Policie České republiky do předsálí pana prezidenta, kde jsem jej převzal já a přivedl do pokoje, kde za účasti dalších svědků proběhlo završení ústavního aktu,“ popsal průběh schůzky u kancléř Mynář. Jako důkaz pak novinářům pustil video, kde je prezident Miloš Zeman glosuje podepsaný dokument.
 
Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dokonce po setkání s prezidentem, za něž byl kritizován, protože v nemocnici neměl co dělat, prohlásil, že Zeman vtipkoval a citoval mu německého klasika. I to je ve videu vidět.
 
Aktuání zdravotní stav prezidenta dnes nechtěla mluvčí ÚVN Jitka Zinke komentovat. Nevyloučila ale, že časem znovu vystoupí ředitel nemocnice a Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral a řekne více.