Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hrad uschoval klíč od korunovačních klenot i podpisové razítko prezidenta Zemana

Kancelář prezidenta republiky (KPR) oznámila, že v souvislosti s hospitalizací prezidenta Miloše Zemana uschovala v zapečetěné schránce klíč od Korunní komory, kde jsou uschovány korunovační klenoty, i podpisové razítko prezidenta. Zveřejnila také, jak prezident strávil poslední týden v Ústřední vojenské nemocnici, kde je od 10. listopadu hospitalizován. 

„Ve dnech 26. října až 1. listopadu 2021 se prezident republiky v Ústřední vojenské nemocnici opakovaně setkal se členy své rodiny. Dále přijal vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, ředitele svého sekretariátu, ředitele Odboru protokolu KPR, ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta ČR PČR a svého právního zástupce,” sdělil v tiskové zprávě Vít Novák z tiskového odboru Hradu. Ve zbylém čase se Zeman věnoval léčbě a odpočinku.

Kancelář zároveň uvedla, že prezidentovi jeho spolupracovníci doručují monitoring aktuálních zpráv a vzkazy nejen od dalších hlav států, ale i od občanů České republiky. S přáním brzkého uzdravení chodí na Pražský hrad denně desítky pohlednic a pozdravů, pevné zdraví Zemanovi popřálo i mnoho světových státníků. 

Hrad informoval také o tom, kde se po dobu Zemanovy hospitalizace nalézá jeden z klíčů od Korunní komory na Pražském hradě, ve které jsou uloženy české korunovační klenoty, včetně Svatováclavské koruny.

„V souvislosti s hospitalizací prezidenta republiky je klíč č. 1 od Korunní komory na Pražském hradě, v níž jsou uloženy české korunovační klenoty, uschován v zapečetěné schránce v tajném archivu Kanceláře prezidenta republiky. Klíč od českých korunovačních klenotů pak může být vydán pouze prezidentu republiky podle jeho pokynu. O jakékoliv manipulaci s klíčem je vyhotoven písemný protokol. Stejným způsobem a za stejných podmínek bylo uloženo i podpisové razítko prezidenta republiky,” uvedl Hrad.