Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Na Hradě proběhla schůzka nejvyšších ústavních činitelů, řešili oduznání Kosova

Nejvyšší ústavní činitelé se dnes sešli na Pražském hradě, aby společně pohovořili o koordinaci české zahraniční politiky. Zabývali se i návrhem prezidenta Miloše Zemana na oduznání Kosova. Politici řešili také vztahy s Čínou a dalšími asijskými zeměmi či evropské záležitosti.

Letos se schůzka ústavních činitelů uskutečnila už potřetí. Koordinaci zahraniční politiky se vrcholní politici věnují jednou za čtvrt roku. K prezidentu Zemanovi dorazil nejdříve premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Na druhou část jednání byli pozvání také ministři vnitra Jan Hamáček (ČSSD), zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Jedním z hlavních témat byla otázka uznávání samostatnosti nejmladšího evropského státu – Kosova. Zeman při nedávné návštěvě Srbska prohlásil, že má rád Srbsko a Srby, ale nemá rád Kosovo. Dodal, že „stát, v jehož čele jsou váleční zločinci, nepatří do společenství demokratických států“. Premiér Babiš ale už dříve uvedl, že nevidí důvod, aby česká vláda svůj přístup ke Kosovu měnila. Proti se postavil i předseda Senátu Kubera a ministr zahraničí Petříček.

Dalšími tématy schůzky byla politika týkající se klimatické ochrany nebo koordinace zahraničních cest. Ústavní činitelé měli probrat také budoucnost českých zahraničních vojenských misí nebo kapacitu vládní letky.  Důležitým bodem jednání byl také vztah s asijskými zeměmi, především Čínou.