Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Na Hradě proběhlo setkání českých velvyslanců s prezidentem a ministrem zahraničí

Tento týden v Praze probíhá každoroční pravidelná porada celého diplomatického sboru České republiky. Tradiční součástí porady je i setkání s prezidentem. Na Hrad dorazil také vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD).

Prezident Miloš Zeman přijal vedoucí zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí v prostorách Rudolfovy galerie na Pražském hradě. Přednesl projev, ve kterém diplomatům nastínil svůj pohled na aktuální témata zahraniční politiky.

Nejprve se vyjádřil k nedávnému úmrtí tří českých vojáků na misi v Afghánistánu a reagoval na pochybnosti o zapojení České republiky do alianční operace Resolute Support. „Mohu říci, že u Kábulu se bojuje za Prahu, a že je to v hlubokém národním zájmu České republiky,“ uvedl prezident. Mise v Afghánistánu je podle něj nejdůležitější zahraniční operace, které se čeští vojáci účastní. „V té akci Resolute Support bojuje více než třicet zemí, odejít z tohoto společenství by dokázal jenom srab,“ dodal. Pokud by se z Afghánistánu stáhly alianční jednotky, podle Zemana hrozí, že zemi ovládne hnutí Tálibán a bude odsud plánovat teroristické akce.

Miloš Zeman dále hovořil o ekonomické diplomacii a připomněl svůj nesouhlas se sankcemi vůči Rusku. Ty na Rusko v roce 2014 uvalila Evropská unie jako trest za anexi Krymu a několikrát jejich platnost prodloužila až do dnešních dnů. „Jsem rád, že i premiér Babiš se proti nim veřejně vyjádřil,“ uvedl Zeman. „Jakékoli sankce jsou lose–lose strategie,“ vysvětlil vystudovaný ekonom Zeman svůj názor. Lose-lose strategie znamená, že na ní tratí všechny zúčastněné strany.

Prezident se v projevu dotkl i evropské problematiky „zelené energie“, kde apeloval především na to, aby se Česko bránilo společným klimatickým cílům Evropské unie a nepřistupovalo na požadavek na vyšší podíl obnovitelných zdrojů energie v národním energetickém mixu.

Nakonec Zeman zalitoval, že velvyslanci v USA Hynku Kmoníčkovi se dosud nepodařilo vyjednat setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. „Každý není tak schopný velvyslanec jako Eva Filipi,“ pochválil jedním dechem českou zastupitelku v syrském Damašku.

Zemanův projev by nebyl kompletní, kdyby si při něm alespoň jednou nerýpl do novinářů. Svému zvyku dostál i tentokrát, kdy české novináře přirovnal k vyhubenému ptákovi Dodo. „Jsem přesvědčen, že inteligence českých novinářů je někdy na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru, ale byl právem vyhuben. České novináře se zatím vyhubit nepodařilo.“