Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Uzavřené hranice

Hranice by měl zůstat zavřené ještě rok, ale nikoli dva, řekl prezident Zeman v rozhovoru

Prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru pro pořad Prezidentský pressklub na Frekvenci 1 uvedl, že podle něj by měly české hranice zůstat zavřené ještě rok. O cestách do zahraničí v úterý hovořil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, podle kterého sepravidla vycestování budou postupně měnit a do poloviny června by mělo být jasněji. Diskutuje se podle něj hlavně o cestách v létě do Chorvatska a na Slovensko. 

„Zastávám názor, aby hranice byly uzavřeny rok, nikoli dva roky,“ uvedl Zeman v rozhovoru vysílaném z lánského zámku. Podle něj by otevření hranic mohlo přinést vlnu epidemie, zejména při cestách tam, kde ještě neskončila. Zároveň občanům doporučil, aby si letos místo zahraničních dovolených vychutnali krásy naší vlasti.

Prezident v rozhovoru také reagoval na informaci o porušování karanténních opatření tím, že někteří lidé nenosí roušku. „Zaprvé bych varoval před desetitisícovou pokutou a zadruhé bych je poprosil, aby vydrželi měsíc, možná měsíc a půl. V životě lidském je měsíc krátká doba, než abychom riskovali, že dojde k nakažení,“ domnívá se Zeman.

V rozhovoru také prezident potvrdil svou účast na oslavách 75. výročí druhé světové války v Moskvě. Ty se měly původně uskutečnit 9. května, ale kvůli epidemii koronaviru byly odloženy na neurčito. „Já jsem přijal pozvání pana prezidenta Putina a předpokládám, že tato slavnost se místo 9. května uskuteční v září. Dává to i logiku, protože v září skončila druhá světová válka, 9. května skončila pouze válka v Evropě,“ uvedl.