Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hrdiny, kteří zachránili život Hrad ve čtvrtek ocenil Zlatým záchranářským křížem

Zlatý záchranářský kříž je ocenění, jehož posláním je vyzdvihnout výjimečné a profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, policistů a ostatních příslušníků integrovaného záchranného systému, stejně tak jako obětavé a hrdinské činy první pomoci laiků, ať už z řad dospělých nebo dětí. Smyslem projektu je i podpora obecného povědomí o záchranářské profesi a motivace občanů k odvaze při krizových situacích.

Cenu za nejlepší záchranářský čin roku již jedenáct let vyhlašuje redakce časopisu RESCUE report a slavnostně ji udílí prezident republiky. Na hodnocení se podílí široká veřejnost a více než 450 odborníků všech záchranářských profesí. Nominovat může kdokoliv prostřednictvím internetového formuláře.

Letošní cenu získala učitelka mateřské školky Darina Nešporová, která neváhala riskovat vlastní život, aby zachránila čtyři svěřené děti. Učitelka se v červnu vracela s dětmi z výletu, když se na ně vyřítil neovladatelný vůz, který patrně dostal smyk. Auto přerazilo strom a padalo na celou skupinu dětí. Hrdinka Nešporová v kritické chvíli stihla tři děti odstrčit stranou a čtvrté z nich kryla vlastním tělem. Malý hoch vyvázl s lehkým poraněním, učitelku musel s těžkými zraněními dopravit do nemocnice vrtulník.

Dalšími oceněnými jsou dvě školačky z Brna, které prokázaly neobvyklou odvahu a statečnost, když loni v lednu společnými silami vytáhly z ledové řeky dvouletou holčičku.

Zlatý kříž obdržel také hasič Petr Studený, který si na Vyškovsku cestou do práce všiml automobilu, který po nehodě vzplanul. Bez váhání zastavil, přiběhl k vozidlu, řidiče z auta vytáhl do bezpečné vzdálenosti a přivolal pomoc.

Cenu obdržela i trojice brněnských policistů, kteří zachránili život muži, jehož auto sjelo do vodní nádrže. Vůz sice zůstával na hladině, ale řidič byl v bezvědomí. Policisté k autu doplavali, rozbili kamenem okno a muže vyprostili.

Cenu generálního ředitele hasičů si letos zasloužili dva strážníci městské policie z Nového Boru za záchranu popáleného seniora z hořícího pokoje domova s pečovatelskou službou. Z domova se jim navíc podařilo evakuovat všech 26 lidí.

Prezident Miloš Zeman na čtvrtečním udílení označil Zlatý záchranářský kříž za „jednu z nejlidštějších cen“. Organizátory pak požádal o doporučení, zda má některému z oceněných udělit i státní vyznamenání. V projevu Zeman zalitoval, že není přítomen generální ředitel ČT Petr Dvořák. „Tato cena není spojená s velkou medializací, protože novináři radši píšou o tom, co je špatné,“ konstatoval prezident.