Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hudbu poslouchám ke každému jídlu, umřít bych chtěl ve spánku, řekl Zeman na ČRo

Prezident Miloš Zeman nedávno oznámil, že už nebude pokračovat v pravidelných rozhovorech s Jaromírem Soukupem na TV Barrandov. Namísto toho přijal pozvání moderátora Luboše Xavera Veselého do pořadu Xaver a host na Českém rozhlase. První rozhovor se nesl v uvolněném duchu, mluvilo se o jídle, hudbě, internetu, ale také o smrti.

Moderátor Veselý pojal rozhovor s prezidentem jako nepolitický, a tak se hned v úvodu prezidenta otázal na to, zda má něčeho v poslední době plné zuby. „Sociálních sítí, Xavere. Ne kvůli lidem, kteří mají své názory a kteří argumentují, ale kvůli zakomplexovaným lidem, kteří neustále jen nadávají,“ postěžoval si prezident. Přiznal však, že má internet ve skutečnosti rád. „Dokonce si myslím, že je objektivnější než většina tištěných médií,“ dodal.

V rozhovoru se prezident také svěřil, že jeho oblíbená zpěvačka je Eva Olmerová, a když je v Lánech, tak poslouchá hudbu ke snídani, k obědu a k večeři. Jeho nejoblíbenější film je film režiséra Ingmara Bergmana Lesní jahody. Kromě toho má rád také také Amadea nebo Přelet nad kukaččím hnízdem, které režíroval Miloš Forman. „Za mladších let, když jsem byl mladý a naivní to byly třeba také Prázdniny v Římě. Nyní jsem už jen naivní,“ dodal prezident.

Prezident o sobě často tvrdí, že v jídle není příliš vybíravý. Rozhodně by prý ale nesáhl po krupicové kaši, nebo rýžovém nákypu. Na otázku k těmto pokrmům řekl jen stroze do mikrofonu: „fuj“.  A vynechal by patrně i líčka na smetaně. „Tady částečně fuj,“ zhodnotil.

Závěrem se Xaver Veselý prezidenta zeptal, zda přemýšlí o smrti. „To víte že ano, v mém věku to je normální. Každý si přeje, aby umřel ve spánku a aby ho nic nebolelo,“ odpověděl prezident. To, že si někteří Zemanovi odpůrci přejí jeho smrt, jej prý nemrzí. „Částečně to patří k mojí profesi a nejsem v tom zdaleka sám. Já si spíš myslím, že ti různí Šarapatkové, Polčákové nebo Hřebejkové tak jsou svým způsobem hodni soucitu. Nenávist, která z nich prýští, tak jim kazí nejen zažívání, ale i charakter,“ prohlásil prezident.