Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kocab prezidentem

Hudebník Michael Kocáb oznámil, že uvažuje o kandidatuře na prezidenta

Hudebník a bývalý politik Michael Kocáb v rozhovoru pro Rádio Impuls oznámil, že uvažuje o kandidatuře na prezidenta. Někdejší aktivní účastník listopadových událostí a spoluzakladatel Občanského fóra věří, že byl ve funkci prezidenta schopen zvednout hodnoty, za které se bojovalo v roce 1989.

„Přemýšlím, že bych do toho tentokrát šel. Byl bych schopný zvednout hodnoty, za které jsme bojovali v roce 1989. Jsem si jistý, že takových politiků moc nebude,“ uvedl Kocáb. Zároveň dodal, že pokud se objeví lepší kandidát, nebude o funkci usilovat za každou cenu. „Kdybych viděl, že nějaký znamenitý kandidát je v průzkumu veřejného mínění přede mnou, tak aby nedošlo k rozmělnění hlasů, vzdal bych se v jeho prospěch,“ řekl.

Michael Kocáb na jaře roku 1989 společně s Michalem Horáčkem založil iniciativu Most, která měla zprostředkovávat komunikaci mezi vládnoucími a disidentskými strukturami. Na podzim stejného roku se tato iniciativa podílela na zprostředkování všech rozhovorů mezi zástupci opozice a předsedou komunistické vlády Ladislavem Adamcem.

Na počátku 90. let byl Kocáb poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR a předsedou parlamentní komise pro dohled na odsun sovětských vojsk z území bývalého Československa. V letech 2009–2010 působil jako ministr pro lidská práva a národnostní menšiny České republiky ve Fischerově vládě, později pracoval jako zmocněnec pro oblast lidských práv pod úřadem vlády.