Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ideálním prezidentem by byl moderátor Marek Eben, ukázal průzkum

Prezidentovi Miloši Zemanovi zbývají do konce řádného mandátu na Pražském hradě necelé dva roky. Čím dal častěji se proto ve veřejné diskusi objevují jména jeho potenciálních nástupců. Průzkum společnosti STEM/MARK ukázal, že jako nového prezidenta by lidé nejčastěji volili Marka Ebena, Miroslavu Němcovou nebo generála Petra Pavla. 

Průzkum kromě konkrétních jmen také zkoumal, jaké vlastnosti by měl budoucí prezident mít. Pro polovinu dotázaných je nejdůležitější, aby byla budoucí hlava státu morální autoritou. Podle respondentů by měl být prezidentem energetický a vitální člověk, který bude schopný převzít zodpovědnost v období krize. Méně důležité je pak to, zda dotyčný má nějakou politickou zkušenost. 

„Pro kandidáty je důležitá především celostátní znalost a alespoň částečná přijatelnost. V předchozích etapách vzbudilo ohlas například nečekané jméno Marka Ebena, který se nyní dostal dokonce na první příčku. Může to být částečně důsledkem naštvanosti z politiky. Sám pan Eben kandidaturu prý vylučuje, ale jak vidíme, byl by z hlediska možného volebního výsledku velmi relevantním kandidátem,“ konstatoval k výsledkům šetření Jan Burianec ze STEM/MARK. 

Ve funkci českého prezidenta by Marka Ebena nejraději vidělo 16 procent lidí. Na druhém místě lidé preferovali senátorku Miroslavu Němcovou (12 procent), třetí skončil bývalý náčelník Generálního štábu armády ČR a předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel (10 procent).

Za nimi se umístili adepti, kteří se o post hlavy státu již v minulosti ucházeli – senátoři Jiří Drahoš a Marek Hilšer se shodnou podporou 9 procent. Dalšího senátora Pavla Fischera stejně jako šéfku Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou jmenovalo osm procent lidí. V první desítce figuruje ještě předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová (shodně 7 procent) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (6 procent).