Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Inaugurace nového prezidenta se zúčastní 800 hostů, vojenská přehlídka nebude

Budoucí vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Jana Vohralíková dnes s dosavadním kancléřem Vratislavem Mynářem řešila seznam hostů na březnovou inauguraci nového prezidenta Petra Pavla či bezpečnostní opatření. Mynář předal Vohralíkové představu o inauguraci, podoba podle něj záleží na nové administrativě. Jisté je to, že slavnostního předání prezidentského úřadu se zúčastní na osm set domácích i zahraničních hostů a proti zvykům bude v rámci inaugurace chybět vojenská přehlídka.

„Dnes jsme se bavili o seznamech hostů, o bezpečnostních opatřeních, o přístupech jednotlivých hostů do areálu Pražského hradu,“ uvedl vedoucí kanceláře Sněmovny Martin Plíšek. „Je logické, že se využije zkušeností Kanceláře prezidenta republiky, všech odborů, nejen protokolu,“ uvedl Mynář k přípravě inaugurace. Kancléři se k přípravě inaugurace opět sejdou ve čtvrtek 23. února na Pražském hradě.

Předpokládá se účast 800 hostů na inauguraci ve Vladislavském sále, na následnou číši vína ve Španělském sále by mohlo dorazit až 3000 lidí. Počítá se také s tím, že veřejnost bude mít možnost pozdravit nového prezidenta na třetím nádvoří Hradu.

Vedoucí kanceláře končícího prezidenta Vratislav Mynář k předávání Hradu uvedl, že má připravené podklady, které si před předáním úřadu vyžádala budoucí kancléřka Jana Vohralíková. Závěrečný protokol auditu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) na Hradě zatím Mynář nemá, řekl dnes novinářům ve Sněmovně. S Vohralíkovou se opět sejde ještě tento týden, věnovat se budou výhradně předávání prezidentské kanceláře. Přesný termín nesdělili.