Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Inaugurace Petra Pavla bude bez hostů z ciziny, pro veřejnost se otevře Pražský hrad

Pražský hrad dnes zveřejnil první podrobnosti očekávané inaugurace Petra Pavla do prezidentského úřadu. Slavnostní ceremoniál se uskuteční 9. března a bude určen jen pro české hosty, žádní cizí státníci nedorazí. Pro veřejnost bude otevřený areál Pražského hradu a veřejnost bude moci sledovat inauguraci na velkoplošných obrazovkách. Bylo také oznámeno, že končící prezident Miloš Zeman vynechá slavnostní přípitek.
 
Samotný ceremoniál je plánován na 9. března od 14:00. Ve dvě hodiny odpoledne začne společná schůze obou komor parlamentu, která by měla přibližně padesát minut. Poté se hosté společně s novým prezidentem přesunou do Španělského sálu. Mezitím nově zvolená hlava státu pozdraví veřejnost z balkonu předtím, než položí květiny u sochy Tomáše Gariggua Masaryka na Hradčanském náměstí.
 
Pražský hrad bude v den inaugurace přístupný veřejnosti, která bude moci akt sledovat z velkoplošných obrazovek na Hradčanském náměstí a třetím hradním nádvoří. “Budeme se třetí nádvoří a Hradčanské náměstí snažit maximálně otevřít,” uvedla budoucí kancléřka Jana Vohralíková. U vstupu do areálu ale budou zachovány současné bezpečnostní rámy. Zahraniční hosté na slavnostní akt podle budoucí kancléřky Vohralíkové nepřijedou, inaugurace je plánovaná jen pro tuzemské hosty.
 
Inauguraci bude předcházet společný oběd končícího a nastupujícího prezidenta s manželkami na Pražském hradě, doplnil hradní kancléř Vratislav Mynář. “Bude v jedné speciálně vybrané místnosti na Pražském hradě, prezident Miloš Zeman se zúčastní inaugurace, oběda, ale z číše vína se omluvil,” řekl Mynář.