Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Inzerát je pravdivý, řekl Zeman. Čekám další podrazy, reagoval Drahoš

Ve čtvrtek v televizním pořadu na Barrandově současný prezident ČR Miloš Zeman prohlásil, že informace o spojení migrace s osobou jeho soupeře Jiřího Drahoše je pravdivá. Stojí tak za těmi, kteří inzerát v tisku zveřejnili. V pořadu s ředitelem televize Jaromírem Soukupem prozradil, že je svým podporovatelům věrný.

Hlava státu považuje za správné projevovat kritiku vůči svému protikandidátovi v prezidentských volbách Drahošovi podloženou fakty, nikoli vymyšlenými dezinformacemi. Zeman se o inzerátu v novinách, který napadá Drahošovu osobu a podporuje současného prezidenta, dozvěděl teprve ve čtvrtek odpoledne. Zveřejnění inzerátu je podle něj zbytečné, i když spojení Drahoše s migrací v této nelehké a citlivé době vnímá jako oprávněné. Inzerát v Deníku a Právu hlásá „Stop imigrantům a Drahošovi.“

Druhý kandidát na prezidenta Jiří Drahoš už ve čtvrtek konstatoval, že očekává další lavinu podrazů a dezinformací. V rozhovoru pro ČTK sdělil, že sice Zeman nemá této zemi co nabídnout, jeho lidé si ovšem mají co vzít, a proto používají tyto nemístné taktiky. Už před prvním kolem voleb se Drahoš nechal slyšet, že řešení ekonomické migrace z Afriky se nachází přímo v zemích původu. Navrhl kontroly na vnějších hranicích Evropy.

Zeman se v pořadu rozpovídal také o svém zdravotním stavu, kdy přiznal, že se v úterý podrobil malému zákroku v dutině ústní, ve které měl zánět. Neodpustil si komentář rovněž vůči nadcházejícím televizním debatám. Zúčastní se všech čtyř debat. Ke konfrontaci se svým soupeřem si připravil pouze fakta, žádné smyšlené kompromitující materiály. Drahoš se zúčastní pouze dvou debat, pro tu první si vybral veřejnoprávní Českou televizi a volba druhého média padla na TV Prima, a to 23. ledna.

Na závěr rozhovoru přišla řeč i na incident ve volební místnosti, když před Zemana předskočila polonahá aktivistka z hnutí Femen, Angelina Diashová. Soukupovi si postěžoval na šílený křik zmiňované ženy. Dodal, že je s jejím trestem, podmínkou, spokojen. V případě, že by jí soudy udělily nepodmíněný trest, přemýšlel by nad omilostněním. V neděli soud Diashové udělil tři měsíce ve vězení s podmínkou na 1 rok a vyhoštěním ze země na dobu jednoho roku.

Co se týče výzvy premiéra Babiše ohledně propuštění kancléře Mynáře a poradce Nejedlého, Zeman reagoval slovy, že jelikož nejsou trestně stíhaní, ani obvinění, nehodlá se jich zbavovat.