Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Izrael oslaví svůj vznik na Pražském hradě, prezident převzal oficiální záštitu nad oslavou

Prezident ČR Miloš Zeman ochotně nabídl svoji pomoc při oslavách 70. výročí vzniku státu Izrael. Tato významná událost se bude dle jeho rozhodnutí konat ve Španělském sále Pražského hradu na konci tohoto měsíce. Z oficiální zprávy prezidentské kanceláře vyplývá, že se Zeman osobně angažuje hlavně proto, aby vyzdvihl mimořádné přátelství s Izraelem. Silný vztah k Izraeli byl pro Zemana vždy důležitý. Minulý rok, například, za jeho podporu obdržel cenu Bojovníka za pravdu, kterou mu udělila židovská organizace na galavečeru Algemeiner.

Je pravdou, že se většinou slavnosti podobného typu pořádají spíše na ambasádách nebo v pronajatých prostorech. Hrad tvrdí, že se jedná o tak výjimečnou událost, že se hlava státu rozhodla poskytnout velkolepé prostory Hradu. Oslavy cizího státu se ve Španělském sále budou konat vůbec poprvé. Pražský hrad izraelským kolegům pomáhá nejen se zajištěním prostor, ale také s přípravami celé akce. Sám prezident Zeman bude na oslavách přítomen, dokonce si připravuje i veřejný proslov.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že „je potřeba si připomenout vznik státu Izrael, jelikož Česko s Izraelem pojí společná historie. Tehdejší Československo kdysi stálo u jeho zrodu, je pro nás tudíž obrovskou inspirací.“ Mluvčí připouští, že není běžné, aby hlava státu přebírala záštitu nad oslavou vzniku jiného státu. Primárním cílem je ale podtrhnutí spolupráce mezi těmito dvěma zeměmi. Hrad se proto snaží přesvědčit českou vládu, aby byla k této záležitosti vstřícná a pozitivní.

Pro mluvčí izraelské ambasády Mahulenu Červenou znamená tento Zemanův krok opravdu hodně. Doslova prohlásila, že „oslava 70. výročí Dne nezávislosti Izraele v prostorách Pražského hradu, jenž je po staletí symbolem a srdcem české státnosti, je důkazem výjimečných a přátelských vztahů mezi oběma zeměmi.“ Galavečera by se mělo zúčastnit na 1200 hostů.

Tento týden by rovněž mělo dojít k plánovanému telefonickému rozhovoru mezi prezidentem Zemanem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Ovčáček uvedl, že iniciativa přišla z izraelské strany. Do budoucna se diskutuje i o cestě Zemana do Izraele, která by se mohla uskutečnit na podzim. Zatím není známý přesný termín, k oficiálnímu pozvání nicméně došlo.