Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Izraelský prezident poděkoval Zemanovi za podporu a pozval jej na návštěvu

Prezident Miloš Zeman platí za zastánce a přítele Izraele, nedávno dokonce Izraelcům propůjčil historické prostory Pražského hradu k oslavě 70. výročí založení židovského státu. Opakovaně se také vyslovil pro přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Za dlouhodobou podporu Izraele a Židů Zeman loni převzal od Amerického židovského fondu cenu Bojovník za pravdu (Warrior for Truth).

Za iniciativu případného přesunu českého velvyslanectví do Jeruzaléma poděkoval Zemanovi formou dopisu poděkoval také izraelský prezident Reuven Rivlin. Dopis dnes zveřejnil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Postoj českého prezidenta označil Reuven Rivlin za důkaz „pevného přátelství“ mezi oběma národy a Zemanovi poděkoval za jeho „pevnou pozici“ v otázce Jeruzaléma. V dopise zároveň Zemana pozval k návštěvě Izraele ještě v letošním roce. „Vaše návštěva by mohla posloužit jako vynikající příležitost k dalšímu prohloubení vřelého přátelství a oboustranně výhodné spolupráce mezi Českou republikou a Státem Izrael,“ nabídl Rivlin.

Podle informací z hradního protokolu má Miloš Zeman v plánu pozvání izraelského protějška přijmout a do svaté země se podívat.

Shodou okolnosti dnes odpoledne slavnostním ceremoniálem vrcholí přesun amerického velvyslanectví v z Tel Avivu právě do Jeruzaléma. Stane se tak z rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa, který loni v prosinci uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Proti přesunu protestují Palestinci a kvůli tomu vyhlásili pondělí za „den hněvu”.

Status Jeruzaléma je jedním z klíčových problémů izraelsko-palestinského konfliktu. Bezprostředně po tzv. šestidenní válce v roce 1967 Izrael anektoval východní Jeruzalém a učinil z něj de facto součást hlavního města. Palestinci ale východní část Jeruzaléma okupovanou Izraelem považují za budoucí hlavní město vlastního státu. V rámci mezinárodního společenství je status „sjednoceného Jeruzaléma“ jako izraelského „věčného hlavního města“ kontroverzní. I když některé země udržují v Jeruzalémě své konzuláty, většina ambasád je umístěna v Tel Avivu.