Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jan Outlý chce započítávat prezidentovy cesty za občany do předvolební kampaně!

Politolog Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických se nechal slyšet, že Zemanovy cesty po České republice do regionů by měly být započítávány do předvolební kampaně. Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se ohradil proti tomuto tvrzení tím, že řekl, že cítí zjevnou ´´závist´´, jelikož na setkání s panem prezidentem chodí davy lidí, o čemž se prý jiným politikům může jen zdát. Zároveň důrazně prohlásil, že se na prezidentských návštěvách nic nemění a již od září se mohou občané těšit na osobní hovory s hlavou státu. Dle Ovčáčka se určitě nejedná o součást volební kampaně, protože Miloš Zeman jezdí po zemi na setkání s občany již od roku 2013 od svého zvolení. Mluvčí ještě dodal na jeho adresu, jak je aktivní při pořádání návštěv a různých besed a zdůraznil také prezidentův zájem o obyvatele naší země.

Ovšem politolog Jan Outlý je toho názoru, že jakmile návštěvy Zemana nebudou probíhat v období volební kampaně, nepřidělá tak problémy sám sobě jako kandidátovi a úřadu.

V porovnání se svými protikandidáty, Miloš Zeman nemusí za návštěvy platit, jelikož vše sponzorují obce nebo kraje. Krajské samosprávy investovaly do jeho návštěv od jeho zvolení v roce 2013 do počátku května skoro 17 milionů korun. Avšak u jiných kandidátů je tomu jinak. Návštěvy krajů s cílem představení se potenciálním voličům si kandidáti hradí sami, včetně pódia a ozvučení. Proto Outlý tvrdí, že by se to mělo počítat ´´do limitu kampaně jako bezúplatné plnění´´. Dokonce i kraje mají v plánu konzultovat spolufinancování cest s kanceláří prezidenta. V současné době je totiž stále více zmiňováno, že kraje sponzorují Zemanovi kampaň před obdobím podzimních voleb.

Outlého slova mohou být vyložena i tak, že by se měl do kampaně započítat svátek 28. října nebo jmenování vlády, kdy se udělují státní vyznamenání, říká Ovčáček za Hrad. Samozřejmě mluvčí hlavy státu nezapomněl podotknout, že Miloš Zeman je prvním prezidentem, který byl zvolený napřímo, což může vést k závěru, že určitým skupinám lidí překáží fakt, že přímo volený Zeman promlouvá přímo k občanům.