Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jaromír Jágr a další sportovci poobědvali s prezidentem na Pražském hradě

S oslavami stého výročí vzniku Československa je spjato i stoleté výročí samostatného československého sportu. U té příležitosti uspořádal prezident Miloš Zeman v prostorách Rothmayerova sálu Pražského hradu 28. září slavnostní oběd, na který pozval úspěšné české sportovce a sportovní legendy.

Mezi hosty bylo možné potkat řadu medailistů z olympijských her či mistrovství světa, nechyběla ani slavná „šedesátosmička“ – hokejový virtuos Jaromír Jágr. Pozvání prezidenta přijal i legendární hokejový brankář Jiří Holeček, fotbalový mistr Antonín Panenka, zlatý judista Lukáš Krpálek nebo grandslamová vítězka Helena Suková či zlatá Kateřina Neumannová.

Prezident Miloš Zeman ve svém projevu nejprve vyjádřil hlubokou úctu ke všem sportovcům, kteří podle něj reprezentují zemi „daleko lépe než my, politici“. Dále hovořil o osudu některých legend českého sportu, kterým se nedostalo zaslouženého uznání. „Já bych si proto velice přál, abychom nezapomínali na naše skvělé sportovce v době, kdy tito lidé odcházejí buď skokem, nebo po etapách na zasloužený odpočinek, kdy bulvární novináři jim nejdříve lízali paty a v okamžiku, kdy už nezaplňují titulky těchto bulvárních novin, na ně najednou zapomenou. Byl bych rád, kdyby se tedy vytvořil systém péče o sportovní legendy, aby nikdo nebyl zapomenut,“ řekl Zeman.

Sportovcům udělala slavnostní událost radost a odcházeli plni dojmů. „Pamatuji si na slova pana Hlinky, že sportovec, který chce být úspěšný, tak musí znát historii svého sportu. Já jsem strašně rád, že jsem byl pozvaný na tuhle akci a měl jsem možnost se setkat se sportovci, kteří mi ukázali směr mého života, kteří byli mými vzory,“ vyprávěl nadšeně Jágr.

Setkání se sportovními kolegy si pochvalovala i olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová „Můžu být pyšná na to, že patřím do takové společnosti. Myslím, že bychom to měli podporovat, aby se tady za dalších sto let potkala podobná sportovní společnost,“ řekla novinářům. Její sportovní idol se bohužel jako jeden z mála z oslav omluvil. „Vyrůstala jsem a měla jsem nad postelí Ivana Lendla, ten tady dnes není a nebude. To byla pro mě sportovní osobnost, která zaslouží obrovskou úctu,“ dodala.