Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jaromír Jágr a Pavel Nedvěd se v Lánech setkali s prezidentem a čínskou vicepremiérkou

Prezident Miloš Zeman v pondělí na zámku v Lánech přijal čínskou vicepremiérku Sun Čchun-lan. Setkání se se zúčastnil také hokejista Jaromír Jágr a někdejší fotbalový reprezentant Pavel Nedvěd. Nechyběl ani předseda Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík a prezidentův poradce Martin Nejedlý. Setkání bylo zaměřeno na další rozvoj česko-čínských vztahů.

A důvod, proč na lánský zámek zavítal slavný hokejista? Jaromír Jágr bude v roce 2022 tváří hokejového turnaje na zimních olympijských hrách v Pekingu. Jeho angažmá má pomoci při rozvoji čínského hokeje. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář uvedl, že prezident Zeman už o Jágrovi jednal v Číně začátkem listopadu a jeho účast na pekingské olympiádě byla jedním z témat pondělní schůzky. Kladenská „šedesátosmička“ má už nějakou dobu ještě jednu vazbu na Čínu – je mediální tváří výrobce telefonů Huawei.

Český hokej se o spolupráci v Číně snaží už několik let. Loni v květnu generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban podepsal se svými protějšky memorandum, které počítá třeba s organizováním přípravných kempů pro mladé hokejisty, výměnou trenérů nebo metodických materiálů.

Fotbalista Pavel Nedvěd je pro změnu už druhým rokem patronem čínské fotbalové Superligy. Na jeho souhlasu s kontraktem na propagaci elitní soutěže prý osobně záleželo samotnému prezidentu Si Ťin-pchingovi. V rámci česko-čínské spolupráce na fotbalovém poli Nedvěd například v roce 2015 v doprovodu prezidenta Zemana otevřel v Šanghaji fotbalovou školu pro čínské děti. Dalším krokem fotbalové spolupráce by měla být tuzemská liga na čínských obrazovkách.

Sinolog Martin Hála upozornil, že do roku 2017 zastávala vicepremiérka Sun Čchun-lan důležitou funkci vedoucí oddělení práce na Jednotné frontě při ÚV KS Číny. Toto oddělení je podle Hály hlavním orgánem vlivových operací komunistické strany Číny, která se snaží šířit svůj vliv i pomoci „sportovní diplomacie.“

Prezident Miloš Zeman patří mezi dlouhodobé a výrazné zastánce spolupráce s Čínou. Zemi navštívil ve své funkci již čtyřikrát, naposledy na začátku listopadu. Další cestu plánuje na duben 2019.