Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jaroslav Bašta – kandidát na prezidenta v prezidentských volbách v lednu 2023

Jaroslav Bašta (*15. května 1948) je politik a diplomat, původním povoláním archeolog, za normalizace disident, politický vězeň a signatář Charty 77. Za aktivity ve studentském Hnutí revoluční mládeže byl odsouzen na dva a půl roku do vězení. Po revoluci byl náměstkem ředitele tajné služby a předsedou Nezávislé komise FMV (tzv. lustrační komise). Od října 2021 je poslancem Poslanecké sněmovny PČR za hnutí SPD.

Dříve patřil k předním politikům sociální demokracie, jejím členem se stal v roce 1994, a zasedal také jako ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana. Mezi lety 2000 až 2005 byl velvyslancem v Rusku a později, od roku 2007 do roku 2010, také na Ukrajině.

Prezidentskou kandidaturu Jaroslava Bašta podpořilo svými podpisy 20 poslanců hnutí SPD. „Přestože jsem nominantem SPD, můj profil svědčí o tom, že by mě mohli volit i jiní občané,“ uvedl na tiskové konferenci Bašta. Sbírat podpisy občanů, jako to činí někteří jiní kandidáti, nebude.

Bašta nepodporuje embargo na ruskou ropu, posílání zbraní Ukrajině, ale je pro zapojení ČR do obnovy země. Je pro setrvání ČR v NATO, ale o Evropské unii míní, že se možná brzy rozpadne, čímž se otázka členství ČR vyřeší sama. S ohledem na přímou volbu podporuje posílení pravomocí prezidenta.

Nepodporuje uzákonění manželství a adopcí pro stejnopohlavní páry. Je pro, aby studenti a senioři měli jízdné ve veřejné dopravě zdarma. Jako prezident by udělil amnestii například za verbální trestné činy.