Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jaroslava Tvrdíka vyhodili z CEFC, Zeman ho přesto znovu vyšle do Číny

Jaroslav Tvrdík je muž mnoha tváří a profesí, jako manažer se ale příliš zářnými výsledky pochlubit nemůže. V letech 2001-2003 působil jako ministr obrany ve vládě Miloše Zemana, následně byl dosazen na post ředitele Českých aerolinií, které málem přivedl k bankrotu. Během řízení ČSA také přišel k  přezdívce „Luftjarda“ anebo také „Jarda Milijarda“. Po skončení u aerolinek se Tvrdík v roce 2006 stal volebním manažerem ČSSD a od roku 2015 byl členem představenstva čínské společnosti CEFC pro Evropu.

CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Vlastní podíly v cestovce Travel Service nebo Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii i se stadion v Edenu.

Minulý týden ale vznikl problém s dluhem, který si CEFC vytvořila u česko-slovenské investiční skupiny J&T. Oproti zástavě (mimo jiné) budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativního komplexu Florentinum a celé fotbalové Slavie si CEFC od J&T půjčila 11,5 miliardy korun. CEFC však v dohodnutém termínu nezaplatila. J&T proto ve čtvrtek oznámila, že v CEFC Europe kvůli nesplaceným závazkům odvolala celé představenstvo včetně místopředsedy Tvrdíka a dosadila krizový management.

I přes tyto problémy Jaroslav Tvrdík neztratil důvěru prezidenta a za dva týdny poletí znovu do Číny. Jak vyplývá z dopisu hradního kancléře Vratislava Mynáře ministerstvu průmyslu a obchodu, Miloš Zeman pověřil Tvrdíka klíčovou rolí při přípravě a organizaci akcí v rámci spolupráce obou zemí. Tvrdík tak bude mít na starost přípravu listopadové prezidentské návštěvy Expa v Šanghaji, zářijové investiční fórum v Praze či zasedání čínsko-českého centra pro spolupráci ve městě Yiwa.

„Za Kancelář prezidenta republiky jsem organizací a přípravou všech těchto aktivit na základě rozhodnutí prezidenta republiky pověřil pana Jaroslava Tvrdíka, zmocněnce prezidenta pro Čínu,“ stojí v uniklém dopise. Prezident ani jeho mluvčí se k problémům CEFC ani k Tvrdíkově nominaci nevyjádřili. „K současnému dění nebudeme poskytovat vůbec žádný komentář,“ uvedl minulý týden Jiří Ovčáček.