Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Je čas na vzpouru davů, lidé by měli vyjít do ulic, vyzval exprezident Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus v rozhovoru pro server Novinky.cz prohlásil, že občané by měli protestovat proti nečinnosti současné vlády, která zadělává na hlubokou ekonomickou krizi. Exprezidenta prý děsí opatření, která dělá krizový štáb a obává se hospodářských dopadů vyhlášené karantény.

„Byl jsem šokován, když jsem zjistil, že v Bavorsku jsou pokutováni tisíci eury lidé, když sedí v autě čtyři najednou. My jsme oproti tomu v docela dobrém stavu,“ přiznal Klaus. “Kolik věcí, zákazů už nám zůstane navěky? To, jak společnost bez povzdechnutí přijala sledování občanů digitálních technologií a nikdo neprotestuje, považuji za velmi varovné,” dodal. 

„Že by zavření celé řady podniků, zpřetrhání dodavatelsko-odběratelských vztahů nemělo nekonečně následků, se mi nezdá možné. Pošklebuji se nad názory ekonomických kvaziexpertů, kteří nás přesvědčují, že ekonomika jen klesne o tolik a tolik procent. Jsou to výroky, které by profesor na vysoké škole musel ohodnotit nedostatečnou,“ upozornil Klaus. 

V současné situaci se podle něj lidé daleko více osmělují, stejně jako lékařští pracovníci, kteří nesouhlasí s řešením, které propaguje epidemiolog Roman Prymula a lidé kolem něj. „Pokud první fáze byla březnová, druhá dubnová, tak třetí, květnová fáze už by měla být vzpoura davů. Lidé už by opravdu měli říct dost, a je načase, aby to řekli,“ vyzval Klaus.

Jak by taková „vzpoura“ měla vypadat, ale exprezident neví. Na české politické scéně podle něj není žádný subjekt, který by se k takové vzpouře chtěl přidat, nebo se postavit do čela. On sám si o sobě nemyslí, že by byl považován za osobu, která se má postavit do čela. Sice to podle svých slov nevylučuje a nebrání se tomu, tvrdí ale, že by to chtělo kolektivnější vedení.