Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jednala jsem ve veřejném zájmu, reaguje Stehlíková na žalobu Hradu

Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková reagovala na předžalobní výzvu, kterou ji kvůli výrokům o Zemanově zdraví zaslala Kancelář prezidenta republiky. Hrad po lékařce žádá milion korun, omluvu a seznam lidí, kteří jí údajně vyzradili informace o prezidentově stavu. Stehlíková platit nechce a brání se tím, že jednala ve veřejném zájmu.

„Přispěla jsem do veřejné debaty. Ohledně zdraví Miloše Zemana jsem informovala ve veřejném zájmu. Nevidím důvod, proč bych měla za příspěvek do veřejné debaty platit milion korun. Každý z nás může přispět do veřejné debaty,“ uvedla Stehlíková.

„Měla jsem obavy o zdraví pana prezidenta, proto jsem vyjádřila své domněnky, svoji diagnostickou úvahu a vyzvala jsem konzilium, aby se vyjádřilo ke zdraví prezidenta,“ vysvětluje dál svá vyjádření o zdravotním stavu hlavy státu. „Nemyslím si, že bych měla platit milion korun, protože občan má svobodu slova, svobodu projevu, zejména ve chvílích, které považuje pro ústavní pořádek, pro republiku za ohrožující,“ dodala.

Milion korun, který po ní hrad vedle omluvy požaduje, by měla Stehlíková poslat na účet Fondu ohrožených dětí, kam sám prezident pravidelně přispívá (naposledy minulý týden 1,4 milionu korun). Jak již avizovala, dopředu peníze platit nebude. Pokud ale soud prohraje, verdikt bude respektovat. „Pokud ten soud prohraju, tak to přijmu se vší pokorou, ale domnívám se, že by tento spor neměl v žádném případě ohrozit svobodu projevu. Prezident není nedotknutelnou osobou. Na jeho zdraví záleží daleko víc než na zdraví leckterého občana,“ uvedla.