Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jestli Kubera pojede na Tchaj-wan, už není můj přitel, prohlásil prezident Zeman

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) nedávno oznámil, že plánuje oficiální návštěvu Tchaj-wanu, který má kvůli sporům o svou nezávislost napjaté vztahy s Čínou. Čína považuje Tchaj-wan za svoji provincii, přesto Tchaj-wan od roku 1949 funguje prakticky nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně panuje vláda jedné strany. Prezident Miloš Zeman se snaží Kuberu od cesty odradit, plánováním cesty podle něj jedná proti ekonomickým zájmům České republiky.

Prezident ve včerejším rozhovoru na TV Barrandov prohlásil, že pokud Kubera na Tchaj-wan vyrazí, přestává být jeho přítelem. „Pokud tam pojede, tak v tomto smyslu to přátelství opravdu končí,“ řekl Zeman. „Je to jednání proti národním, v daném případě ekonomickým, zájmům České republiky,“ dodal.

Kubera dal podle Zemana plánovanou cestou přednost své politické straně, tedy ODS, před národními zájmy. „Protože i velmi umírnění lidé před touto cestou varují,“ řekl prezident. Dodal, že Čína je druhá největší ekonomika světa a návštěva Tchaj-wanu podle něj „přinejmenším“ zhoršuje podmínky uplatnění českých výrobců na českých trzích. Podle Zemana existuje riziko, že proti firmám, které budou součástí Kuberovy delegace, mohou být ze strany Číny uplatňována odvetná opatření.

Kubera tento týden potvrdil, že na Tchaj-wan pojede příští rok. S jejím plánováním čeká na výsledek tamních lednových prezidentských voleb. Návštěvu chce pojmout jako obchodní cestu. Podnikatelé o ni mají podle něj eminentní zájem.