Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jestli Ukrajina padne, zaklepe nám Putin na dveře, obává se prezidentský kandidát Marek Hilšer

Na Staroměstském náměstí v Praze tento týden proběhla demonstrace spolku Křídla pro Ukrajinu, kterou uspořádala platforma Stojíme za Ukrajinou. Několik stovek lidí se sešlo, aby vyjádřili podporu Ukrajině a požádali o silnější vojensko-technickou pomoc pro tento stát. Na shromáždění vystoupil kromě dalších i kandidát na příštího prezidenta, senátor Marek Hilšer.
 
Hilšer na akci volal po zřízení bezletové zóny nad Ukrajinou. Ta může podle něj ochránit ukrajinská města, která jsou nyní devastována ruskými letadly. „Je to naše povinnost,“ prohlásil a dodal, že pokud Putina nezastavíme, obrátí se to dříve nebo později proti nám.
 
„Strach není dobrý rádce v této situaci. To přesně Putin chce, rozdělovat a vyhrožovat, abychom proti němu neučinili žádné kroky. Abychom zírali, jak Ukrajina strádá nebo trpí,“ řekl Hilšer. „Kryse musíte šlápnout na krk dříve, než vám skočí na záda. Proto prosím, nemějte strach,“ apeloval senátor na účastníky demonstrace.
 
Svoji minulou prezidentskou kampaň postavil Hilšer na heslu „Budoucnost je na nás“ a kandidovat bude i v následující volbě hlavy státu. K rozhodnutí stát se kandidátem na prezidenta řekl: „Na počátku byla touha ukázat, že my, občané, můžeme promlouvat do osudu naší země. Že stát nepatří jen miliardářům, kteří si mohou koupit všechno: politickou stranu, politický vliv, politickou kampaň i politiky.“
 

V roce 2018 pro Hilšera hlasovalo přes 450 tisíc voličů, což představovalo 8,83 procenta hlasů. V prezidentské volbě se tak umístil na pátém místě. Výsledek Hilšer považoval za úspěch, vzhledem k nízkým investicím do kampaně.