Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jiří Drahoš: Má prezidentská kandidatura je rozhodně ve hře, oslovuje mě stále víc lidí

Zemanův soupeř z druhého kola prezidentské volby Jiří Drahoš prohlásil, že jeho další kandidatura na prezidenta je rozhodně ve hře. Ještě začátkem roku se přitom k prezidentské kandidatuře vyjadřoval slovy, že tím, co bude za čtyři roky, se zatím nezabývá. V rozhovoru pro Deník současný senátor také skromně uvedl, že jej s kandidaturou oslovuje stále více lidí.

„Moje kandidatura je rozhodně ve hře. Jedním z důvodů je narůstající množství lidí, kteří mě s touto otázkou oslovují,“ konstatoval Drahoš v rozhovoru. Podle něj je ale termín voleb ještě hodně vzdálený a bylo by nezodpovědné vyhlašovat kandidaturu už nyní.

V současné době je Drahoš senátorem za Prahu 4. Zvolen byl na podzim loňského roku, stal se předsedou senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Zároveň je Drahoš jedním ze senátorů, kteří podpořili nedávnou žalobu na současného prezidenta Miloše Zemana. Došlo k tomu i přes to, že ji nepodepsal. „Původní žalobu jsem nepodepsal z jednoduchého důvodu: byl jsem to já, kdo s Milošem Zemanem těsně prohrál ve finále prezidentských voleb. Můj podpis by proto mohl být vnímán jako snaha o jakousi osobní pomstu, po které opravdu netoužím. V Senátu jsem ale hlasoval pro její schválení a postoupení sněmovně,“ řekl Drahoš.

Kandidaturu v prezidentských volbách v roce 2023 již oznámil miliardář a vlastník TV Barrandov Jaromír Soukup, zájem potvrdil také neúspěšný kandidát z minulé volby Pavel Fischer. O post prezidenta se možná bude ucházet také bývalý hokejista Dominik Hašek a kandidaturu nevyloučil ani starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný.