
Jiří Drahoš pokračuje v práci pro Akademii věd, svou budoucnost ale vidí v politice
Na postu místopředsedy působil Jiří Drahoš v Akademii věd České republiky (AV ČR) od roku 2005, v roce 2009 jej pak prezident Václav Klaus jmenoval předsedou celého vědeckého ústavu. Funkci předsedy Akademie věd Drahoš vykonával do 24. března 2017, aby o čtyři dny později v rodném Jablunkově oficiálně oznámil svou kandidaturu na prezidenta.
Po neúspěchu ve druhém kole prezidentské volby se zdálo, že Drahoš se z veřejného života stáhl, ale zdání někdy klame. V rozhovorech totiž opakovaně prohlásil, že má zájem kandidovat v podzimních volbách do Senátu. Kromě toho ale chystá i politický projekt, který by na prezidentskou kampaň navázal. „Aby nezapadla témata, o nichž se mluvilo, například vzdělání. Nemá to být politická strana ani think-tank, bude to sdružení, jež by mělo udržovat myšlenky, které zazněly v kampani,“ uvedl šéf jeho volební kampaně Jakub Kleindienst.
Prozatím se Jiří Drahoš po volbách vrátil na minimální úvazek tam, kde začínal svou vědeckou kariéru – do Ústavu chemických procesů Akademie věd v pražském Suchdole. Pracuje zde jako poradce a člen vědecké rady. „Potřebuje si zde vyřešit svoje věci a rozloučit se s ústavem, má tady ještě rozdělanou práci,“ sdělil ředitel Ústavu Miroslav Punčochář.
Kromě toho Drahoš ještě pomáhá samotné Akademii věd s takzvanou Strategií AV 21, což je projekt, který má pomoci řešit z pozice Akademie věd problémy současné společnosti. „Pan profesor Drahoš má uzavřenou dohodu o pracovní činnosti na funkci poradce akademické rady. Předává zkušenosti ze svého minulého funkčního období v pozici předsedy Akademie věd,“ vysvětlil ředitel Kanceláře Akademie věd Leoš Horníček.