Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jiří Drahoš se obává, že tuzemské volby ovlivňují zahraniční tajné služby

Bývalý ředitel Akademie věd ČR Jiří Drahoš vyjádřil obavu, že s volebními výsledky v Česku manipulují tajné služby zahraničních mocností. Prostřednictvím šíření dezinformací podle něj ovlivňují voliče a tím i samotné volby. Drahoš se kvůli tomu dnes ráno sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), ten jej ale ujistil, že touto hrozbou se zpravodajci zabývají.

„Nemám žádný důvod pochybovat, že k ovlivňování voleb docházelo,“ řekl po schůzce Drahoš a připomněl nedávné sněmovní volby. Na tiskové konferenci pak upozornil na ruský vliv na volby v několika zemích. Podle Drahoše měla schůzka s předsedou vlády preventivní charakter, neboť podobné snahy o manipulaci očekává i v nadcházejících prezidentských volbách.

Drahoš ve svých očekáváních vychází mimo jiné z nedávno zveřejněné zprávy české civilní kontrarozvědky (BIS) za rok 2016, která na nebezpečí dezinformací a tzv. „fake news“ upozorňuje. Už v roce 2015 se každoroční zpráva Bezpečnostní informační služby zmiňovala o informační válce vedené ruskými tajnými službami, související s ukrajinskou a syrskou krizí. Ruské „služby“ se snažily oslabit informační potenciál země utajenou infiltrací do médií a internetu nebo masivní produkcí propagandy a dezinformací. Takovýto způsob ovlivňování veřejného mínění v cizích státech se nazývá „hybridní válka“.

Nicméně, česká kontrarozvědka v současné chvíli nemá žádné relevantní informace o tom, že by cizí tajné služby nezákonně ovlivňovaly volby v Česku včetně budoucích prezidentských. Jak potvrdil novinářům z ČRo – Radiožurnál mluvčí Ladislav Šticha, BIS tyto hrozby bedlivě hlídá: „Neustále vyhodnocujeme veškeré informace a jsme připraveni jakýmkoliv podezřením na nelegální aktivity adekvátně zabránit.“