Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jiří Drahoš vybral na kampaň téměř 50 milionů, Zeman polovinu

Každý kandidát na prezidenta může během voleb za svou kampaň utratit 40 milionů korun v prvním kole a dalších 10 milionů v případném druhém kole. Jednotlivé kandidáty mohou ve volbách podpořit také tzv. třetí registrované osoby, které mohou na podporu konkrétního kandidáta utratit v prvním kole voleb 800 tisíc korun a v kole druhém dalších 200 tisíc. Na dodržování limitů dohlíží Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

Do včerejší půlnoci měli kandidáti povinnost zveřejnit všechny dary, které v rámci své kampaně obdrželi. Na celkové vyúčtování výdajů mají uchazeči o funkci prezidenta čas do jara. Peníze, které na volebních účtech zbydou, musí kandidáti věnovat charitě, výběr dobročinného účelu ponechal zákon na jejich uvážení.

Podle zveřejněných informací na volebním webu Jiřího Drahoše se bývalému akademikovi podařilo za celou dobu kampaně získat prostředky ve výši cca 46,7 milionu korun, dalších 3,2 milionu pak Drahoš získal v rámci bezúplatných plnění. Do těchto plnění se započítávají například reklamní plochy, které Jiřímu Drahošovi bezplatně poskytl poražený protikandidát z prvního kola Michal Horáček. Podle výpisu darů mají reklamní plochy hodnotu přibližně 614 000 korun.

Prezident Miloš Zeman od ohlášení své opětovné kandidatury trval na tom, že žádnou kampaň nepovede. Reklamu v tisku, billboardy a letáky do schránek za něj ale zorganizovali jeho blízcí spolupracovníci, jejichž pomoc ocenil Zeman ve vyúčtování na 17 milionů korun. Na jeho volebním účtu se nashromáždilo asi 4,5 milionu korun, z kterých žádné výdaje nezaplatil. Hodnota bezúplatných plnění, která Zeman během prvního kola obdržel se pohybuje okolo pěti milionů korun. Celkem tedy Zeman od svých podporovatelů získal necelých 26,5 milionu korun.

Od minulého pondělí, a tedy začátku druhého kola volby se Jiřímu Drahošovi podařilo od přispěvatelů shromáždit zhruba 9,7 milionu korun, Miloš Zeman za stejné období získal jen 11,5 tisíce korun.