
Jiří Drahoš: Zeman po zvolení řekl, že bude jiný. Je ještě mnohem horší, než byl
Senátor a někdejší prezidentský kandidát Jiří Drahoš se po návratu z dovolené v Izraeli opět vyjádřil k politice Miloše Zemana v křesle prezidenta. V pořadu Epicentrum zkritizoval zejména jeho návrh na zrušení Senátu a bonmot o „vyhladovění“ horní komory. Drahoš také prohlásil, že Zeman vystupuje jako agent cizí mocnosti, například v kauze Huawei.
Zemana minulý týden popudilo, že Senát odmítl jeho kandidáta na Ústavního soudce Aleše Gerlocha. Při setkání s občany pak prohlásil, že by stačilo přestat Senát financovat. „Nazval jsem tento návrh, který je legitimní, vyhladověním Senátu. Konec konců ve středověku se města dobývala tím, že se oblehla, uťaly se zásobovací tepny a počkalo to, až jim dojde poslední jídlo. Nedovedu si představit – a nechci nikoho urazit – pány senátory a paní senátorky, kteří by vydrželi bez jídla, bez topení, a především bez platu. Z toho vyplývá, že by se dobrovolně rozpustili sami,“ řekl.
„Na jedné straně mě to nepřekvapuje, na druhé straně to považuji za velmi nedůstojné,“ komentoval návrh Drahoš. „Já to beru jako jeden z typických tragikomických výroků prezidenta republiky. Samozřejmě všichni víme, že on není přítelem Senátu, on nemá rád nikoho, kdo nesouhlasí s jeho názory, a Senát už několikrát ukázal, že nebude konformní institucí, že nebude institucí, která bude dělat přesně to, co si prezident přeje. Zaplať pánbůh, že máme druhou komoru parlamentu,“ dodal senátor.
Podle Drahoše hrálo při rozhodování senátorů roli i to, že Gerlocha hájil ve Sněmovně hradní kancléř Vratislav Mynář. O Mynářovi je však podle něj známé, že se „snaží ovlivňovat vysoké představitele justice a kromě toho je to také člověk, který nerespektuje zákon“. „Řada senátorů to mohla brát jako určité pohrdání Senátem. Bylo by korektní, kdyby svého kandidáta přišel uvést do Senátu pan prezident,“ míní Drahoš.
„Miloš Zeman po svém zvolením řekl, že už bude jiný. Spousta lidí a do jisté míry, také já jsem očekával, že bude konstruktivnější. On je opravdu jiný, ale ještě mnohem horší, než byl,“ domnívá se Zemanův soupeř z druhého kola prezidentské volby. Drahoš také podotkl, že Zeman shazuje nejen Senát, ale i vlastní tajné služby a vystupuje jako „agent cizí mocnosti“ v kauzách jako Huawei.