Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jiří Paroubek chce v příštích volbách kandidovat na prezidenta

Někdejší premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek letos oslaví 65. narozeniny a jak se zdá, chuť ani energie do života mu nechybí. Muž, kterému se před deseti lety říkávalo „buldozer“ a pro některé ženy představoval „sexy mozek“ pomýšlí na návrat do vysoké politiky.

Po svém odchodu z ČSSD v roce 2011 založil novou politickou stranu s původním názvem Národní socialisté – Levice 21. století, která se později přejmenovala na LEV 21 – Národní socialisté. Při volbách do evropského parlamentu v roce 2014 však strana získala pouze 0,46 % hlasů a Paroubek se do Evropského parlamentu nedostal. V roce 2016 pak ze strany vystoupil a pokusil se o návrat do ČSSD, která jej ale odmítla přijmout zpátky.

V rozhovoru pro Seznam Zprávy Paroubek prozradil, že uvažuje o prezidentské kandidatuře v příštích volbách, od které jej neodradil ani letošní chabý výsledek expremiéra Topolánka. „Po nějakém svém angažmá, o kterém nepochybuji, že by mohlo být úspěšné, tak bych se rád, v době, kdy to bude aktuální, tak se mohu pustit do prezidentské volby a kandidatury na prezidenta,“ svěřil se redaktorům sebevědomý Paroubek.

Že by ve volbách mohl dopadnout podobně jako bývalý premiér Topolánek si Paroubek nepřipouští, jeho volební výsledek prý předvídal a stejného osudu se neobává: „Když do toho (Topolánek, pozn.) šel, tak jsem odhadl jeho volební výsledek zhruba na šest procent. Na rozdíl od něj nemám svého Dalíka, ani skandály, které byly za ním,“ shrnul Paroubek, proč věří ve svůj úspěch.

„Moje pozice u veřejnosti se dá poměrně rychle obnovit,” domnívá se Paroubek. O své kandidatuře ale zatím nechce mluvit definitivně, neboť „je to zatím úvaha a ukáže se až za pět let. Do té doby se může změnit můj zdravotní stav, může se změnit cokoli,“ sdělil.