Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jmenuji Babiše premiérem ještě před ukončením referenda ČSSD, potvrdil Zeman

V současné době probíhá vnitrostranické referendum ČSSD, ve kterém všichni členové partaje hlasují o tom, zda by sociální demokracie měla nebo neměla podpořit druhou vládu Andreje Babiše. Hlasování v místních organizacích začalo minulé pondělí a potrvá tři týdny. Aby bylo referendum platné, musí hlasovat alespoň čtvrtina z téměř 18 tisíc členů ČSSD. Výsledky by měli sociální demokraté vyhlásit 15. června.

Prezident Zeman už minulý týden avizoval, že Andreje Babiše (ANO) hodlá jmenovat předsedou vlády i podruhé bez ohledu na to, jak referendum sociálních demokratů dopadne. Včera Zeman v České televizi upřesnil, že předsedu hnutí ANO jmenuje premiérem ještě před ukončením referenda ČSSD o účasti ve vládě.

Tímto postupem chce Miloš Zeman urychlit vznik vlády, neboť podle informací z Hradu už začíná stran sestavování nového kabinetu ztrácet trpělivost.

V televizním rozhovoru pak prezident vysvětlil důvody svého rozhodnutí: „Abych zaprvé vytvořil situaci, kdy bude jasné, že je to právě Andrej Babiš, který jako vítěz voleb má právo, ale i povinnost jednat o sestavení vlády. Zadruhé proto, abych ten proces urychlil,“ řekl. Přesný termín, kdy Babiše jmenuje premiérem zatím prezident nemá.

Tak jako během předchozího pokusu o sestavení vlády, i tentokrát bude muset Babiš po svém jmenování přinést na Hrad jména budoucích ministrů. Podle Zemana na to bude mít maximálně dva týdny od skončení referenda v ČSSD. „Pan prezident plní slovo. Dal termín do konce června, takže to jde podle plánu. Pokud budu jmenován do poloviny června, tak samozřejmě bych měl do konce června předložit návrh vlády,” potvrdil České televizi Babiš.

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska prezident Miloš Zeman rezignoval na dřívější zvyklosti, kdy jeho předchůdci i on sám vyžadovali, aby premiér měl předem zajištěnou většinu ve Sněmovně. Není tak vyloučeno, že v Česku i nadále bude vláda bez důvěry, řekl Kalousek novinářům. Podle něj má Zeman do značné míry odpovědnost za nynější politickou krizi.