Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

K eurovolbám přišlo nejvíc lidí v historii, podle Zemanova mluvčího je to porážka demonstrantů

K eurovolbám přišlo nejvíc lidí v historii, podle Zemanova mluvčího je to porážka demonstrantů

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček označil za skvělou zprávu zvýšení volební účasti v evropských volbách. Ta letos činila 28,7 procenta, o deset procentních bodů více než před pěti lety. Výsledek voleb také označil za porážku demonstrantů proti vládě premiéra Andreje Babiše (ANO).

“Chci opravdu od srdce poděkovat všem, kdo vyslyšeli mou výzvu a šli k volbám do Evropského parlamentu. Právě díky vyšší volební účasti utrpěla porážku nenávist z Václaváku!,“ uvedl Ovčáček na twitteru. „Občané prostě ve svobodných a demokratických volbách jasně vzkázali, že ulice v této zemi nemá rozhodovat. Ano, není nadsázkou prohlásit, že pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí,“ doplnil.

Právě vítězství hnutí ANO, které i přes několik demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi získalo šest mandátů a o dva europoslance posílilo, označil prezidentův mluvčí za porážku demonstrantů z Václaváku. „Evropské volby jen potvrdily to, co říkali někteří sociologové: čím víc lidí bude na náměstí demonstrovat proti premiérovi Andreji Babišovi, tím víc lidí přijde volit a tím jasněji šéf ANO vyhraje,“ shrnul Ovčáček.

Prezidentův mluvčí gratuloval také maďarské vládnoucí straně Fidesz, která získala 52 procent hlasů a 13 z 21 maďarských europoslanců. Předseda Fidesz a maďarský premiér Viktor Orbán čelí kritice řady evropských představitelů kvůli údajně autoritářským tendencím a snahám omezovat svobodu médií a nezávislosti justice.