Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

K novoročnímu obědu v Lánech se letos Zeman a Babiš sešli i s rodinami

Na zámku v Lánech se v neděli sešli k tradičnímu novoročnímu obědu prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. Oproti zvyklostem se letos novoročního setkání zúčastnily i rodiny obou státníků. Podle Babiše je Zeman ve skvělé formě a oběd se nesl v přátelském, až rodinném duchu.

Do Lán přijel Babiš s manželkou Monikou, dcerou Vivien a synem Frederikem. K Zemanovi a jeho manželce Ivaně se zase připojila dcera Kateřina. Je to vůbec poprvé, co prezidenta a premiéra na novoroční oběd doprovodily děti. S nápadem na rozšíření slavnostní tabule přišel prezident Zeman.

U stolu se prý bavili především o dětech a jejich studiu. Řeč ale přišla i na politická témata, například současnou situaci na Blízkém východě. „Shodli jsme se v tom, že Evropa by měla vyzvat Spojené státy i Írán, aby ta situace neeskalovala. Měli bychom se jako Evropané více angažovat,” myslí si Babiš. Prezident s premiérem také probrali výsledek hospodaření státu za loňský rok. Došlo ale i na kritiku – prezidentovi se prý nelíbilo, že Národní investiční plán obsahuje málo investic do sportu.

Jako předkrm se podávala paštika z kachních jater na portském víně s lánským pečivem, jako hlavní chod se servíroval candát pečený na másle se zámeckými brambůrky a na závěr citronový a malinový sorbet s jahodami.

Babiš po obědě přestoupil před novináře, kterým řekl, že oběd byl velice příjemný a nesl se v rodinném duchu. „Bavili jsme se spolu jako rodiny. Pan prezident je ve skvělé formě, přibral šest kilo, je pyšný, že se mu vrátila dvojitá brada, lépe chodí,“ uvedl premiér.